Wypadki samochodowe mają znaczący wpływ na zdrowie i życie poszkodowanych. Na skutek feralnych zdarzeń drogowych bardzo często dochodzi do dotkliwych obrażeń ciała, a wśród nich do złamania kości. To poważny uraz, który może nieść negatywny wpływ, również na przyszłość poszkodowanego. Jak uzyskać należne odszkodowanie po wypadku? Na to istotne pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu.
Kto wypłaci świadczenia za złamanie kości
Poszkodowani chcący uzyskać rekompensatę za złamanie kości zobowiązani są wystąpić z wnioskiem odszkodowawczym do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, u którego sprawca zdarzenia wykupił polisę OC. W sytuacji, gdy sprawca zbiegł z miejca zdarzenia lub nie posiadał ważnego ubezpieczenia świadczenia wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Jakich świadczeń może dochodzić poszkodowany?
Katalog świadczeń odszkodowawczych należnych po wypadku samochodowym jest niezwykle szeroki i obejmuje m. in.:
- zadośćuczynienie – to świadczenie stanowi próbę zrekompensowania doznanego bólu i cierpienia na skutek wypadku
- zwrot kosztów leczenia
- zwrot kosztów rehabilitacji
- zwrot kosztów zakupu leków
- wyrównanie z tytułu utraconego dochodu
- renta – cykliczne świadczenie przyznawane, gdy złamanie spowodowało trwały uszczerbek na zdrowiu
Jak uzyskać godne odszkodowanie po wypadku samochodowym?
Poszkodowany może do ubezpieczyciela z roszczeniem wystąpić samodzielnie lub z pomocą doświadczonej kancelarii odszkodowawczej. W sytuacji, gdy nie posiadamy odpowiedniej wiedzy prawnej lub nie potrafimy negocjować, warto rozważyć pomoc specjalistów. Jak pokazuje praktyka kancelarie uzyskują zdecydowanie wyższe odszkodowania, niż poszkodowani dochodzący świadczeń samodzielnie. Jeśli jednak chcemy spróbować własnych sił procedurę odszkodowawczą zawsze rozpoczyna złożenie wniosku odszkodowawczego. Dokument ten musi zawierać:
- opis i miejsce zdarzenia – należy rzetelnie przedstawić miejsce i przebieg wypadku ze wskazaniem sprawcy, uczestników, a także ewentualnych świadków
- opis obrażeń i przebiegu leczenia – kolejnym krokiem jest opisanie poniesionych obrażen na skutek wypadku samochodowego, a także przebieg leczenia ze wskazaniem odbytych zabiegów, operacji, a także rehabilitacji.
- wpływ wypadku na życie poszkodowanego – kolejnym krokiem jest nakreślenie wpływu zdarzenia nie tylko na zdrowie, ale też na psychikę. Warto wyjaśnić, jak zmieniło się nasze życie po feralnym zdarzeniu. Jeśli przez poniesione obrażenia nie możemy uprawiać sportu, czy realizować innych życiowych pasji napiszmy to.
- wskazanie roszczeń – poszkodowany ma obowiązek wskazać, jakich roszczeń chce dochodzić, a także w jakiej kwocie.
- dokumenty – na koniec należy do wniosku dołączyć dokumentację zgromadzoną w sprawie.
Wysokie odszkodowanie po wypadku samochodowym to szansa na szybki powrót do życia i zdrowia sprzed feralnego zdarzenia. Bagatelizowanie procedury może skutkować rażąco niskim świadczeniem, dlatego poszkodowany musi wykazać się dużym zaangażowaniem i rzetelnością przy dochodzeniu odszkodowania.