Niestety kolizje drogowe bardzo często pozbawiają nas dostępu do własnego pojazdu. Powstałe uszkodzenia wymagają naprawy, a ta rozciąga się często w czasie. Poszkodowani często zapominają, że wynajem samochodu zastępczego jest im należny. Kosztami pozostanie obarczone Towarzystwo Ubezpieczeniowe, u którego sprawca wypadku zakupił polisę OC. Czy jednak zwrot środków poniesionych za wynajem samochodu zastępczego jest tak oczywisty?
Nie słuchaj argumentów ubezpieczyciela
Kwestia wynajmu samochodów zastępczych przez wiele lat była niezwykle sporna. Towarzystwa Ubezpieczeniowe jednomyślnie odmawiały wypłaty należnych środków. Najczęściej ofiarami takiego postępowania padali poszkodowani, którzy nie wykorzystywali samochodu do celów zarobków. W odczuciu ubezpieczyciela taka osoba powinna poruszać się komunikacją miejską. Dzięki takiemu tłumaczeniu wielu poszkodowanych nie dostało stosownej rekompensaty za wynajem samochody zastępczego. Przełomem było orzeczenie Sądu Najwyższego z 2011 roku, które przemawiało na korzyść poszkodowanych, a w którym podważono ostatecznie argumentację Towarzystw Ubezpieczeniowych.
Kto może wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy?
Prawo do wynajmu samochodu zastępczego przysługuje każdemu poszkodowany, który w skutek zdarzenia drogowego utracił możliwość korzystania z pojazdu. Poszkodowany nie może posiadać innego samochodu, który mógłby użytkować w czasie naprawy. Wynajem pojazdu zastępczego powinien obejmować samochód o podobnej klasie, a stawka za najem musi wpisywać się w te obowiązujące na danym rynku. Poszkodowany może korzystać z pojazdu w czasie naprawy własnego samochodu. Dodatkowo może on użytkować wynajęty samochód w czasie, gdy poszukuje nowego do zakupu. Zgodnie z orzeczeniem sądu koszty poniesione są samochód zastępczy muszą być ekonomicznie uzasadnione. Dlatego poszkodowany nie może zdecydować się na wynajem samochodu znacznie droższego, gdyż ubezpieczyciel może odmówić wypłaty zwrotu kosztów najmu. Należy też podkreślić, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe zwracają środki już wydane na samochód zastępczy, a nie dokonują wypłaty pieniędzy, które możemy wykorzystać na wynajem. Roszczenie to rozwiązywane jest na zasadzie zwrotu kosztów już poniesionych.
Gdzie poszkodowany może wynająć samochód zastępczy?
Poszkodowany może wynająć samochód zastępczy w wypożyczalni lub z warsztatu. Bardzo często też samo Towarzystwo Ubezpieczeniowe proponuje wynajem pojazdu bezpośrednio od nich. Wielu ubezpieczycieli posiada własną flotę samochodów zastępczych lub podpisało umowy z konkretnymi wypożyczalniami. Warto jednak przed podjęciem decyzji o najmie pojazdu upewnić się u ubezpieczyciela o warunki zwrotu poniesionych kosztów. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać pojazd za odpowiednią stawkę. Pozwoli to uniknąć późniejszej odmowy zwrotu roszczenia. Należy podkreślić, że stawki honorowane przez ubezpieczyciela są bardzo często rażąco niskie. W takiej sytuacji niezbędne będzie negocjowanie zwrotu uzyskując odszkodowanie z OC sprawcy. W przypadku trudności istnieje możliwość złożenie oficjalnej skargi do Rzecznika Finansowego.