Wystarczy chwila nieuwagi i dochodzi do tragicznego w skutkach wypadku komunikacyjnego. Nagła i tragiczna śmierć bliskiego to dla każdego z nas niezwykle traumatyczne przeżycie. W obliczu takiej tragedii ciężko jest myśleć o swoich prawach i należnym odszkodowaniu za śmierć. My wiemy, że żadne środki pieniężne nie są w stanie zrekompensować straty ukochanego członka rodziny. Warto jednak zawalczyć o należne pieniądze, które umożliwią pewniejsze spojrzenie w przyszłość.
Odszkodowanie po śmierci bliskiego – komu należne?
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć jest należne każdemu kto stracił na skutek wypadku bliską osobę. Zazwyczaj o odszkodowanie ubiega się najbliższa rodzina zmarłego czyli rodzice, dzieci, rodzeństwo. W naszej długiej działalności odszkodowawczej z dużym powodzeniem dochodziliśmy też roszczeń odszkodowawczych dla dalszej rodziny m. in. dziadków i wnuków. Należy jednak podkreślić, że za osobę bliską uznaje się każdą osobę, którą ze zmarłym łączyła bliska więź emocjonalna. Dlatego o odszkodowanie może zawalczyć też konkubent/konkubina lub dzieci pozostające na wychowaniu zmarłego. Warto wiedzieć, że o odszkodowanie za śmierć można ubiegać się nawet do 20 lat od tragicznego zdarzenia!
Poznaj świadczenia odszkodowawcze należne po śmierci bliskiego
Katalog świadczeń odszkodowawczych należnych po stracie bliskiego w wypadku jest niezwykle szeroki. Należnych środków warto dochodzić zawsze z OC sprawcy, a także osobistych polis ubezpieczeniowych zmarłego, jeśli takowe posiadał. W sytuacjach, gdy sprawca wypadku jest nieznany lub zbiegł z miejsca zdarzenia podmiotem zobowiązanym do wypłaty świadczeń odszkodowawczych jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Poniżej prezentujemy świadczenia odszkodowawcze należne bliskim po utracie członka rodziny:
- Zwrot kosztów pogrzebu – to jednorazowe świadczenie, które ma na celu zwrot kosztów jakie są ponoszone na godny pochówek zmarłego. W ramach tego roszczenia możemy ubiegać się o zwrot środków wydatkowanych na organizację pochówku: zakup nagrobku, stypę, ofiarę za posługę kapłańską transport, odzież, kwiaty. Należy podkreślić, że to świadczenie obejmuje także zwrot kosztów poniesionych na leczenie powypadkowe zmarłego.
- Odszkodowanie z tytułu pogorszonej sytuacji życiowej – to świadczenie, które jest wypłacane jednorazowo i ma na celu rekompensatę za straty materialne i niematerialne. Wysokość tego roszczenia ustalana jest w indywidualny sposób z uwzględnieniem wkładu materialnego i niematerialnego zmarłego w życie rodziny.
- Zadośćuczynienie za śmierć – to kolejne świadczenie wypłacane jednorazowo po stracie bliskiego. Zadośćuczynienie ma na celu zrekompensowane poniesionej przez bliskich krzywdy psychicznej doznanej na skutek tragicznej śmierci ukochanej osoby. To bardzo ważne roszczenie odszkodowawcze w ramach, którego bliscy zmarłego mogą uzyskać znaczne środki pieniężne. Świadczenie to ma charakter całkowicie uznaniowy, dlatego bardzo istotne jest rzetelne przedstawienie doznanej krzywdy. Tutaj liczy się wiedza prawna i rozbudowane umiejętności negocjacyjne. Jeśli nie czujemy się na siłach mówić o emocjach po stracie bliskiego lub nie mamy odpowiedniej wiedzy w zakresie dochodzenia odszkodowań nie warto narażać się na rażące zaniżenie zadośćuczynienia. Oddanie sprawy w ręce doświadczonej kancelarii to gwarancja uzyskania wysokiego zadośćuczynienia za śmierć.
- Renta – to świadczenie wypłacane regularnie co miesiąc dla małżonka i dzieci zmarłego. Wysokość przyznanej renty jest zależna od dochodów uzyskiwanych przez zmarłego. Należy podkreślić, że renta z OC sprawcy jest niezależna od renty rodzinnej z ZUS!