Świadomość odszkodowawcza Polaków z roku na rok systematycznie rośnie. Poszkodowani w wypadkach wiedzą, że mają prawo dochodzenia odszkodowania z polisy własnej i sprawcy. Bardzo często zapominają jednak, że oprócz świadczeń za doznany uszczerbek na zdrowiu należna jest im rekompensata za cierpienie i ból. Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w wypadku to szansa na uzyskanie bardzo wysokich środków pieniężnych. Jak jednak ich dochodzić i od czego zależy wysokość przyznawanego zadośćuczynienia?

Ubezpieczyciel zrekompensuje doznaną krzywdę

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę to bardzo ważna część należnego odszkodowania. Praktycznie w większości przypadków otrzymywane środki są znacząco wyższe, niż te oferowane w ramach odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Dlatego każdy poszkodowany w wypadku borykający się z dolegliwościami bólowymi w obrębie doznanych obrażeń ciała powinien wnioskować o wypłatę zadośćuczynienia. Warto też podkreślić, że ten rodzaj rekompensaty obejmuje również szeroko pojęte cierpienie psychiczne. Poszkodowani zmagający się z lękami, spadkiem komfortu życia, obawami, rozgoryczeniem, stresem i zaniżeniem samooceny mają prawo do wysokiego odszkodowania.

O jakie środki możesz zawalczyć?

Dla każdego poszkodowanego zapewne bardzo istotną kwestią będzie wysokość możliwego do uzyskania zadośćuczynienia. Niestety prawidłowa wycena szkody w obrębie rekompensaty za doznane cierpienie może stwarzać wiele trudności. Nie znajdziemy w żadnych dokumentach prawnych jasnego taryfikatora, który pomógłby w prawidłowej ocenie rozmiaru szkody. Nie da się, bowiem wycenić uszczerbku psychicznego w żadnych kwotach. Dlatego wysokość wypłacanego zadośćuczynienia za doznaną krzywdę ma zawsze formę uznaniową. Ubezpieczyciel ustalając należną kwotę musi poszkodowanemu zrekompensować negatywne przeżycia związane z wypadkiem. Możemy jednak po dokładnej analizie orzecznictwa sądowego zaobserwować pewne czynniki wpływające na wysokość uzyskiwanych środków:

  • czas trwania choroby i cierpienia – ubezpieczyciel lub sąd ustalając wysokość zadośćuczynienia bierze pod uwagę czas leczenie poszkodowanego, a także ilość odbytych operacji i zabiegów. Dodatkowo brany jest pod uwagę całkowity czas dochodzenia do zdrowia i sposobu funkcjonowania sprzed wypadku.
  • doznany uszczerbek na zdrowiu – w wysokości przyznawanych rekompensat da się też zauważyć pewną prawidłowość. Im wyższy uszczerbek na zdrowiu, tym wyższe uzyskiwane zadośćuczynienie za krzywdę psychiczną.
  • płeć – w wielu przypadkach płeć poszkodowanego gra znaczną rolę w ustalaniu wysokości zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Jeśli wypadek doprowadził do powstania szpecących blizn kobiety uzyskają zdecydowanie wyższe świadczenie od mężczyzn.
  • wiek – znaczne przełożenie na wysokość przyznawanych środków ma też wiek poszkodowanego. W orzecznictwie możemy zauważyć, że im młodszy poszkodowany, tym zadośćuczynienie jest wyższe.

Liczą się silne argumenty!

W dochodzeniu zadośćuczynienia ogromną rolę odgrywają argumenty i umiejętność przedstawienia doznanej krzywdy. Jeśli po wypadku nie potrafimy rzetelnie przedstawić doznanego bólu i cierpienia możemy narazić się na obniżenie odszkodowania. Kancelarie odszkodowawcze poprzez wieloletnie doświadczenie w tworzeniu kompleksowych uzasadnień w obrębie dochodzonych zadośćuczynień potrafią uzyskiwać nawet o 60% wyższe odszkodowania. Nie warto skazywać się na niskie zadośćuczynienie przez brak wiedzy i nieudolność w negocjacjach.