Niestety statystki nie napawają optymizmem. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce w Unii Europejskiej pod względem ilości wypadków drogowych z udziałem pieszych. Nieuwaga, pośpiech, łamanie przepisów o ruchu drogowym to główne przyczyny, które sprawiają, że piesi narażeni są na potrącenia. Zdarzenia drogowe bardzo często odbijają znaczące piętno na ich zdrowiu. Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych mają prawo dochodzenia licznych roszczeń odszkodowawczych. Jak jednak o nie zawalczyć? I o czym pamiętać, by odszkodowanie było na najwyższym poziomie?
Dochodzenie odszkodowań – kiedy pieszy ma prawo do uzyskania świadczeń?
Sytuacja pieszych na drodze jest na tyle uprzywilejowana, że zgodnie z literą prawa za szkody im wyrządzone kierujący pojazdami odpowiadają na zasadzie ryzyka. Co to oznacza? Kierowca jest co do zasady odpowiedzialny za zaistniała szkodę. Dlatego wartym podkreślenia jest też fakt, że pieszy nie ma obowiązku udowadniać winy kierującego, prawo stawia go w bardzo komfortowej sytuacji. Należy jednak powiedzieć, że istnieją przesłanki, które wyłączają odpowiedzialność kierowców. Mowa tutaj o zachowaniu pieszego, które jednoznacznie wskazuje, że zdarzenie było spowodowane z jego wyłącznej winy. Kierowca nie odpowiada, również za zdarzenie, gdy doszło do niego na skutek siły wyższej lub zachowań osób trzecich.
Kto jest zobowiązany do wypłaty roszczeń odszkodowawczych?
Poszkodowany pieszy o wypłatę należnych roszczeń odszkodowawczych ma obowiązek wystąpić do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, u którego sprawca zdarzenia zakupił polisę OC. W sytuacji, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia lub nie posiadał ważnej polisy OC podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowania jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Jak uzyskać najwyższe odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?
Zachowanie po wypadku jest kluczowe dla wysokości otrzymanych roszczeń odszkodowawczych. Dlatego tak istotne jest wezwanie na miejsce zdarzenie policji, która jednoznacznie stwierdzi okoliczności wypadku i ustali sprawcę zdarzenia click now. Poszkodowany może wystąpić o wydanie stosownej notatki policyjnej zawierającej wszystkie informacje na temat wypadku. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest skonsultowanie powstałych obrażeń ciała z lekarzem. Nie bagatelizujmy żadnych dolegliwości. Bardzo często pod wpływem stresu i adrenaliny nie odczuwamy doznanych obrażeń, które niestety z czasem zaczynają nam doskwierać. Udając się na pogotowie ratunkowe możemy uzyskać fachowa ocenę uszczerbku na zdrowiu przez lekarza i informację co do dalszego leczenia po tym feralnym zdarzeniu. Podjęcie leczenia jest niezbędne przy dochodzeniu odszkodowania i zadośćuczynienia po wypadku.
Jak zgłosić swoją szkodę do ubezpieczyciela?
Poszkodowany jest zobowiązany zgłosić szkodę do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W zgłoszeniu należy obszernie uzasadnić wpływ wypadku an zdrowie i życie poszkodowanego. Rzetelna argumentacja poparta gromadzoną dokumentacją jest kluczem do sukcesu. Pamiętajmy, że dochodzenie odszkodowań nie jest zadaniem łatwym. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy prawnej warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej.