Wypadki komunikacyjne to feralne zdarzenia drogowe, które znacząco wpływają na zdrowie i samopoczucie uczestników. Zgodnie z literą prawa poszkodowani mogą dochodzić licznych roszczeń odszkodowawczych, które mają na celu zrekompensować doznane obrażenia fizyczne, a także cierpienie psychiczne. Odszkodowanie po wypadku jest należne też osobom małoletnim biorącym udział w zdarzeniu. W poniższym artykule przedstawimy, jak wygląda dochodzenie świadczeń po wypadku dla małoletniego.
Prawo chroni interes odszkodowawczy małoletniego
Dzieci mają pełne prawo do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych po wypadku. Warto jednak wspomnieć o pewnych różnicach w procesie uzyskiwania odszkodowania dla dorosłego, a małoletniego. Bardzo istotną kwestią jest przedawnienie roszczeń, które w przypadku osób dorosłych co do zasady wynosi 3 lata. W przypadku osób małoletnich termin przedawnienia wynosi 2 lata od uzyskania przez dziecko pełnoletności. Dlatego małoletni poszkodowany może o odszkodowanie ubiegać się do 20 roku życia. Warto też wspomnieć o kwestii odpowiedzialności za szkodę, w przypadku osób poniżej 13 roku życia nie można mówić o wyłącznej winie poszkodowanego. Dlatego nawet, kiedy dziecko wbiegnie na jezdnię ubezpieczyciel nie może całkowicie odmówić wypłaty odszkodowania.
Jak uzyskać odszkodowanie dla dziecka po wypadku?
Proces dochodzenia odszkodowania dla dziecka przebiega analogicznie do uzyskiwania roszczeń dla dorosłych. W imieniu dzieci do Towarzystwa Ubezpieczeniowego musi wystąpić rodzic lub inny opiekun prawny. Wyjątek stanowi uzyskanie przez małoletniego pełnoletności wtedy może samodzielnie reprezentować swój interes. Zwracając się do ubezpieczyciela należy przygotować wniosek odszkodowawczy i dokumentację poświadczającą w sprawie. Należy w dokumencie rzetelnie uzasadnić wpływ wypadku na zdrowie i samopoczucie psychiczne małoletniego. Niezbędne jest także oszacowanie wysokości dochodzonego odszkodowania i zadośćuczynienia. Katalog roszczeń przysługujących dziecku na podstawie Kodeksu Cywilnego obejmuje:
- zadośćuczynienie za ból i cierpienie fizyczne, psychiczne
- odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu (zakup leków, rehabilitacja, dojazd do placówek medycznych, konsultacje specjalistyczne)
- rentę
Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie pozytywne lub negatywne złożonego wniosku. Po otrzymaniu odpowiedzi roszczący ma prawo do złożenia odwołania w terminie 14 dni.
Kancelaria pomoże uzyskać wyższe odszkodowanie!
Niestety Towarzystwa Ubezpieczeniowe stosują praktykę zaniżania odszkodowań wypłacanych poszkodowanym. Jak pokazują nasze statystyki uzyskujemy nawet o ponad 60% wyższe stawki pieniężne, niż poszkodowani działający w pojedynkę. Gwarantujemy kompleksowe wsparcie na każdym etapie prowadzenia sprawy. Na podstawie uzyskanego pełnomocnictwa wyręczamy poszkodowanych w większości czynności prawnych. Jesteśmy skuteczni, dlatego rozliczamy się z naszymi klientami na zasadzie efektu. Pobieramy prowizję jedynie po uzyskaniu wysokiego odszkodowania! Zapraszamy do kontaktu i bezpłatnej weryfikacji sprawy.