Procedurę uzyskiwania odszkodowania po wypadku zawsze rozpoczyna złożenie przez poszkodowanego wniosku odszkodowawczego. Od rzetelności tego dokumentu zależy w dużej mierze wysokość uzyskiwanych roszczeń. Jak zredagować wniosek o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Poznaj zasady tworzenia wniosków o odszkodowanie

Niezależnie do jakiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego zamierzamy skierować nasz wniosek o odszkodowanie z OC sprawcy zasady sporządzania tego typu dokumentów są takie same. Pisząc wniosek o świadczenia odszkodowawcze należy kierować się następującym schematem:

  • miejsce i przebieg zdarzenia - sporządzanie wniosku należy rozpocząć zawsze od opisu przebiegu zdarzenia, w którym należy uwzględnić miejsce, dane uczestników, a także ewentualnych świadków. Opiszmy, jak doszło do wypadku, jakie okoliczności towarzyszyły zdarzeniu.
  • opis obrażeń ciała wraz z przebytym leczeniem - kolejnym krokiem w sporządzeniu wniosku o odszkodowanie z OC sprawcy jest dokładny opis doznanych obrażeń ciała wraz z wyjaśnieniem, jak przebiegało leczenie. Opiszmy, jakie zabiegi i operacje przebyliśmy, a także ile trwała rehabilitacja.
  • wpływ wypadku na zdrowie i życie - bardzo duży wpływ na wysokość uzyskiwanych świadczeń ma skrupulatny opis wpływu feralnego zdarzenia na zdrowie i życie. Opiszmy, jak wygląda nasze życie po wypadku, a także jakie rokowania na przyszłość ma nasz stan zdrowia. Jeśli zdarzenie odbiło piętno na naszej psychice nie bójmy się o tym pisać.
  • roszczenia odszkodowawcze - poszkodowany we wniosku zobowiązany jest do wskazania o jakie roszczenia wnioskuje, a także w jakiej kwocie. Niestety właściwe oszacowanie w kwestii zadośćuczynienie i uszczerbku na zdrowiu jest dość trudne dla osoby bez doświadczenia. W przypadku zadośćuczynienia nie znajdziemy żadnych wskazówek w przepisach prawa o jakie świadczenie możemy wnioskować. Jeśli nie potrafimy samodzielnie ustalić wysokości należnych świadczeń nie skazujmy się na uzyskanie zbyt niskiej rekompensaty i oddajmy sprawę w ręce doświadczonej kancelarii odszkodowawczej.
  • dokumentacja - do składanego wniosku należy dołączyć całą dokumentację posiadaną w sprawie.

Odszkodowanie z OC sprawcy – uzyskiwać samodzielnie, czy z kancelarią?

To pytanie zadaje sobie wielu poszkodowanych stających w obliczu konieczności złożenia wniosku o odszkodowanie. Warto na podjęcie tej decyzji dać sobie dłuższą chwilę. Na samodzielnie dochodzenie odszkodowania mogą pokusić się osoby, które posiadają rozbudowane zdolności negocjacyjne i wiedzę prawną. W innym przypadku korzystniej jest powierzyć prowadzenie sprawy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej, która wyręczy nas w większości czynności prawnych. Prawnik zadba o dopełnienie wszelkich formalności ustali rzetelnie wysokość należnych świadczeń i będzie dbał o pomyślne rozwiązanie sprawy. Masz wątpliwości? Kancelaria CODEX zaprasza do skorzystania z bezpłatnych konsultacji odszkodowawczych, nasi specjaliści po przeanalizowaniu sprawy nakreślą możliwości odszkodowawcze. Nie skazuj się na niskie odszkodowanie, postaw na współpracę z doświadczonymi specjalistami i otrzymaj należne środki pieniężne.