Poszkodowani doznający oszpecenia na skutek wypadku komunikacyjnego mają prawo do uzyskania stosownego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Należy zaznaczyć, że oszpecenia potrafią stanowić poważny uszczerbek oscylujący w granicach nawet 10 proc. To poważne obrażenia, które odbijają piętno na wyglądzie, zdrowiu, a także psychice poszkodowanego. Jak uzyskać godną rekompensatę z OC sprawcy wypadku? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Odzyskaj należną rekompensatę od ubezpieczyciela sprawcy

Podmiotem zobowiązanym do wypłaty roszczeń odszkodowawczych po wypadku komunikacyjnym jest ubezpieczyciel, u którego sprawca zdarzenia nabył polisę OC. Poszkodowani, którzy doznali oszpecenia na skutek wypadku komunikacyjnego właśnie do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego mogą wystąpić ze swoim roszczeń. Dochodzenie odszkodowań komunikacyjnych ze względu na skomplikowanie warto powierzyć doświadczonej kancelarii odszkodowawczej, która wyręcza poszkodowanych w większości czynności prawnych. Poszkodowany może też samodzielnie dochodzić roszczeń musi jednak mieć świadomość, że ubezpieczyciele często zaniżają przyznawane rekompensaty po wypadku.

Jak dochodzić świadczeń od ubezpieczyciela?

Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych zawsze zaczynamy od rzetelnego przygotowania dokumentacji. Poszkodowany powinien zbierać wszelkie diagnozy, zalecenia, wyniki badań, a także faktury i rachunki, gdyż wszystkie te dokumenty stanowią podstawę do dochodzenia roszczeń po wypadku. W celu rozpoczęcia procedury poszkodowany musi złożyć wniosek odszkodowawczy do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W piśmie tym należy przedstawić sprawę, nakreślić swoje żądania wraz ze wskazaniem kwot rekompensat, a także przedstawić dokumentację w sprawie. Od rzetelności uzasadnienia wniosku zależy w dużej mierze wysokość wypłaconych roszczeń. Ubezpieczyciel w ciągu 30 dni ustosunkowuje się do otrzymanego wniosku i wydaje decyzje o przyznaniu bądź odmowie wypłaty roszczeń. Od decyzji przysługuje odwołanie w terminie 14 dni od dnia otrzymania pisma.

Warto wspomnieć, że poszkodowany doznający oszpecenia może dochodzić:

  • odszkodowania
  • zadośćuczynienia
  • renty

Jak ustalany jest uszczerbek na zdrowiu przy oszpeceniu?

Ubezpieczyciel ustala wysokość należnej rekompensaty za oszpecenie według jego rozmiaru. Jak pokazuje praktyka oszpecenia mogą stanowić od 1 do 10 proc. uszczerbku na zdrowiu. W sytuacji, gdy oszpecenie ma wpływ na zaburzenie funkcji twarzy uszczerbek na zdrowiu może wynieść od 10 do 30 proc.! Każdy poszkodowany, który otrzymał zbyt niskie odszkodowanie lub całkowitą odmowę wypłaty roszczeń powinien zlecić przeanalizowanie sprawy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej. Profesjonaliści uzyskują nawet o 60% wyższe świadczenia, niż poszkodowani dochodzący odszkodowania w pojedynkę. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej analizy sprawy przeprowadzonej przez specjalistów CODEX. Nakreślimy, jakie możliwości odszkodowawcze widzimy w Twojej sprawie.