Wskutek nieszczęśliwego zdarzenia losowego możemy doznać straty nie tylko majątkowej, tzw. szkody na mieniu, ale również znacznego uszczerbku na zdrowiu włącznie z utratą życia. Formą naprawienie szkody, która polega na rozstroju zdrowia, czy uszkodzeniu ciała jest renta. Prawo określa przypadki, kiedy to renta, czyli świadczenie okresowe może być zamienione na jednorazowe świadczenie odszkodowawcze.
Podstawa prawna kapitalizacji renty
Podstawą prawną tej instytucji jest przepis 447 KC. W omawianym artykule: „z ważnych powodów sąd może na żądanie poszkodowanego przyznać mu zamiast renty lub jej części odszkodowanie jednorazowe. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy poszkodowany stał się inwalidą, a przyznanie jednorazowego odszkodowania ułatwi mu wykonywanie nowego zawodu”. Aby można było mówić o kapitalizacji renty, zasadnicze jest pojawienie się przesłanek, jakimi są: powstanie prawa do renty oraz zaistnienie ważnych powodów do zamiany prawa do renty na świadczenie jednorazowe.
Czy przepisy definiują ważne powody?
W przepisach nie ma definicji ważnych powodów. Opiera się ją na przykładowej sytuacji, kiedy to pokrzywdzony zostaje inwalidą, a przyznanie mu jednorazowego odszkodowania ma mu ułatwić zmianę zawodu. Wymusza to każdorazowo analizę stanu faktycznego przez sąd, ponieważ oceny tej powinno się dokonywać indywidualnie, mając na względzie w szczególności sytuację poszkodowanego. Możliwość kapitalizacji renty powstała w celu zapewnienia poszkodowanemu pełniejszej ochrony praw do dochodzenia odszkodowania. Inaczej mówiąc zastąpienie renty jednorazowym odszkodowaniem jest dopuszczalne w takich sytuacjach bądź okolicznościach, gdy jest to korzystniejsze dla poszkodowanego. Oczywiście uwzględniane są zarówno potrzeby bieżące, teraźniejsze, jak i mogące powstać w przyszłości, dla których zaspokojenia przyznana była renta.
Korzyści płynące z kapitalizacji
W przypadku konieczności dochodzenia przysługujących świadczeń czy to zadośćuczynienia, renty, czy aby uzyskać odszkodowanie za śmierć w wypadku komunikacyjnym, warto zasięgnąć porady doświadczonej kancelarii zajmującej się odszkodowaniami. Codex jako zespół profesjonalistów sprawnie, szybko oraz skutecznie zajmie się każdą sprawą z tego zakresu, a 10-letnia praktyka daje gwarancję satysfakcjonujących rozwiązań. Zamiana okresowego świadczenia, jakim jest renta, na jednorazowe odszkodowanie następuje zasadniczo na mocy orzeczenia sądu. Zdarza się, że może nastąpić w drodze ugody zakładu ubezpieczeń z poszkodowanym. W orzecznictwie podkreśla się, że instytucja kapitalizacji renty powstała w celu wzmocnienia ochrony praw poszkodowanego i wyłącznie w jego interesie. Ma ona za zadanie poprawę sytuacji poszkodowanego, a także ochronę jego przyszłych interesów. Dla ustalenia kwoty kapitalizacji pod uwagę brane są dwa czynniki: wysokość renty wypłacanej obecnie, a także przewidywany czas wypłacania renty w przyszłości. W praktyce oznacza to również rezygnację, zrzeczenie się prawa do przyszłych rent.