Zwrot kosztów pogrzebu jest świadczeniem o charakterze typowo odszkodowawczym. Ma ono na celu - już z samej definicji- zwrot poniesionych kosztów ceremonii pogrzebowej osobie, która je poniosła. W ujęciu tym chodzi o szeroko rozumiane wydatki związane z pochówkiem osoby zmarłej.

Linia orzecznictwa i Sąd Najwyższy

Utrwalona obecnie linia orzecznictwa powstała na podstawie wyroków, rozstrzygnięć sadowych dotyczących zakresu kosztów wskazywanych przepisem 446 kc. Wątpliwości, które pojawiły się w związku z zakresem zwrotu kosztów pogrzebu, doprowadziły do utworzenia i utrwalenia obecnej linii, co miało swoje odbicie również w wytycznych zawartych w wyroku Sądu Najwyższego z dn. 6 stycznia 1982 r. (sygn. akt II CR 556/81). Tym wyrokiem do kosztów pogrzebu zaliczono koszty bezpośrednio związane z uroczystościami pogrzebowymi, czyli przewóz zwłok, kupno trumny, zakup miejsca na cmentarzu, jak również wydatki zwyczajowo ponoszone w danym środowisku. Do zakresu tych drugich wchodzą: koszty postawienia nagrobka, (przyjmuje się, że w granicach kosztów przeciętnych, nawet jeżeli koszty były znaczne), wydatki poniesione na zakup wieńców i kwiatów, jak również koszty zakupu odzieży żałobnej. Do tych wydatków zaliczono również wszystkie nakłady poniesione na organizację poczęstunku dla uczestników pogrzebu.

Krąg osób uprawnionych do zwrotu kosztów pogrzebu

Z kolei w tym zakresie orzecznictwo posiada precyzyjne wytyczne, zakresem stosowania obejmując każdą osobę, która faktycznie poniosła koszty związane z ceremonią pogrzebową. Przy czym na podkreślenie zasługuje fakt, że bez znaczenia jest tutaj stopień pokrewieństwa z osoba zmarłą. Oznacza to, że jeśli koszty pogrzebu pokryła najbliższa rodzina zmarłego, czy też najbliższa osoba np. żona to jej przysługuje prawo do zwrotu kosztów. Natomiast zdarzyć się może, że ceremonia pogrzebowa została zorganizowana i opłacona przez dom pomocy społecznej, czy związek kombatantów, wówczas to na rzecz tej organizacji przypadnie zwrot wydatków.

Odpowiednia pomoc prawna

W przypadku doznania straty bliskiego członka rodziny, często nie pamiętamy o przysługujących nam świadczeniach. Odszkodowanie, zadośćuczynienie za śmierć, renta alimentacyjna, czy zwrot kosztów pogrzebu są to przysługujące osobom najbliższym roszczenia. Czasami jednak w obliczu tragedii nie jesteśmy w stanie poświęcić wystarczającej uwagi czysto formalnym zagadnieniom, skupiając się na osobistym nieszczęściu. Zawsze w takich sytuacjach warto powierzyć część spraw związanych ze smutnymi okolicznościami doświadczonej kancelarii. Codex to zespół fachowców: doradców, prawników, lekarzy skupiających się na wyjaśnianiu, doradztwie i niesieniu pomocy prawnej podczas trudnych życiowych wydarzeń.