W przypadku, gdy poszkodowany dozna szkody, a w momencie jej powstania on lub sprawca posiada ważne ubezpieczenie, należy mu się rekompensata, najczęściej pieniężna. Jej forma i wysokość zależą m. in. od rodzaju doznanej krzywdy. Gdy mowa o szkodzie majątkowej, utracone korzyści zostaną zrekompensowane wypłatą odszkodowania. Z kolei szkoda niemajątkowa, mająca wpływ na sferę psychiczną oraz fizyczną poszkodowanego, upoważnia go do ubiegania się o zadośćuczynienie. To jednak nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Kompensacja za krzywdę, czyli szkodę niemajątkową

Kiedy w wyniku niedozwolonych działań, naruszona zostanie kondycja fizyczna lub psychiczna poszkodowanego, przysługuje mu prawo do ubiegania się o zadośćuczynienie. Ten rodzaj wyrównania krzywdy obowiązuje wówczas, gdy doznana szkoda jest niemajątkowa, a więc nie zostały poniesione rzeczywiste straty majątkowe. Osoby poszkodowane na skutek szkody tego rodzaju, cierpią psychicznie lub fizycznie, podczas gdy ich majątek pozostaje nienaruszony. Wszelkie uszczerbki na zdrowiu (m. in. złamania, zwichnięcia) czy cierpienia psychiczne, np. związane z traumą (m. in. bezsenność, zaburzenia lękowe) są rozumiane jako szkody niemajątkowe. Podlegają one wyrównaniu, czyli kompensacji przez zadośćuczynienie pieniężne, możliwie najbardziej zbliżone do wysokości straty, poniesionej przez osobę poszkodowaną.

Jak skutecznie dochodzić zadośćuczynienia?

Ubieganie się o zadośćuczynienie na ścieżce polubownej nie zawsze kończy się jego przyznaniem, również wtedy, gdy stronom znany jest sprawca wyrządzonej szkody niemajątkowej. W takiej sytuacji to sąd decyduje, czy krzywda jest dostatecznie wysoka, a jej następstwa wpływają na kondycję fizyczną lub psychiczną poszkodowanego na tyle, by wypłata zadośćuczynienia była słuszna. Brak doświadczenia w kwestii konfrontacji z ubezpieczycielem sprawia, że osoby roszczące często otrzymują zaniżone świadczenia albo rekompensata w ogóle nie zostaje im wypłacona. Dlatego aby zyskać pewność, że TU przyzna należne zadośćuczynienie, warto zgłosić się do profesjonalistów. Nasze Centrum Obsługi Powypadkowej Codex już od 10 lat zajmuje się uzyskiwaniem kompensacji za szkody niemajątkowe. Pomożemy w dochodzeniu środków w ramach zadośćuczynienia, skutecznie negocjując z ubezpieczycielem i reprezentując Klienta w sądzie.