Tematyką rzadziej poruszaną, a związaną z powypadkowymi świadczeniami odszkodowawczymi są roszczenia o zwrot utraconych zarobków. Przerwa w pracy spowodowana wypadkiem powoduje po stronie poszkodowanego stratę w dochodach, a nierzadko także przepadek wszelkich korzyści płynących z wykonywania konkretnego zawodu. Skupiając się na dochodzeniu wypłaty zadośćuczynienia, czy świadczeń odszkodowawczych za leczenie lub rehabilitację, często pominąć możemy inne przysługujące w tej sytuacji należności. Pamiętać trzeba również o tym, że leczenie obrażeń ciała może trwać kilka miesięcy, nawet lat, a negatywne skutki psychiczne, rzutować mogą na całe życie. Jak radzić sobie z niekorzystnymi warunkami i zapewnić sobie odpowiednie środki na żmudny proces dochodzenia do zdrowia?

Umowy cywilnoprawne, kontrakty menadżerskie

Rynek pracy dopasowując się do globalnej sytuacji gospodarczej, wykształcił różnorodne formy zatrudnienia. Praca na etacie, czy też własny biznes to jak wiadomo nie jedyne w tej chwili, ale wciąż podstawowe rodzaje realizacji pracowniczych zadań. Oprócz nich występuje szereg innych umów cywilnoprawnych takich jak: umowa o dzieło, o przeniesienie praw autorskich, czy też zlecenia. Równie popularne stało się zawieranie kontraktów, zwłaszcza w przypadku zatrudnienia kadry menadżerskiej na różnym szczeblu w dużych przedsiębiorstwach lub nawiązywanie współpracy w ramach tzw. samozatrudnienia. Utracone dochody przy tego typu umowach wyliczane są na podstawie treści zawieranych między stronami umów. Rozmiar szkody zależeć będzie nie tylko od wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia, ale określony będzie także przez otrzymywane prowizje, bonusy albo premie od sprzedaży. Również okres obowiązywania umowy, skutki niewykonania lub niewłaściwego jej wykonania oraz inne zapisy regulujące wzajemne prawa i obowiązki stron determinują wielkość starty.

Stracone zarobki a utracone korzyści

Dokładne wyliczenia związane z tego typu stosunkiem pracy bazować mogą nie tylko na samej treści umowy, ale również na dokumentacji posiadanej przez drugą stronę – np. oświadczeniach przedsiębiorcy, czy spółki zatrudniającej danego menadżera - o osiąganych przez niego dochodach, lecz również prognozowanych zarobkach w przyszłości. Często bowiem z pojęciem roszczenia o utracone dochody porusza się tematykę związaną z utraconymi korzyściami. Dopełniając ideę uzyskania pełnego odszkodowania, chodzi tutaj nie tylko o naprawienie szkody. Głównym założeniem jest pokrycie strat, jakie poszkodowany poniósł na skutek wypadku, a wywołały one utratę korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby nie wystąpiło feralne zdarzenie. Na tej podstawie przysługuje mu roszczenie o tzw. utracone korzyści. Zobrazować to można zmniejszeniem posiadanych środków lub też pojawieniem się albo powiększeniem zadłużenia, a zatem realnym pomniejszeniem majątku poszkodowanego. Zróżnicowany charakter tej hipotetycznej strony omawianego roszczenia, uzależniony jest od rodzaju wykonywanej pracy, wykorzystywania indywidualnych predyspozycji, talentów, czy wykształcenia.

Dokumentacja i proces dowodzenia przysługujących świadczeń

W omówionych przypadkach walki o powypadkowe odszkodowania środkami dowodowymi są umowy, promesy, czy oświadczenia kontrahentów dowodzące osiąganych zarobków, ale także wszystkie inne dowody uprawdopodobniające spodziewaną korzyść. W przypadku wystąpienia wątpliwości związanych z zakresem roszczenia lub problemów z jego dochodzeniem warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Wieloletnia praktyka kancelarii Codex w dziedzinie uzyskiwania odszkodowań gwarantuje skuteczne i szybkie rozwiązanie sprawy, bez narażania klienta na dodatkowe negatywne skutki stresu.