Renta to świadczenie odszkodowawcze przyznawane w szczególnych okolicznościach w rozłożeniu na dłuższy czas. Jakikolwiek wypadek drogowy – zarówno z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej, jak i wszystkie pozostałe samochodowe zdarzenia skutkują bowiem następstwami w postaci mniejszych lub większych obrażeń ciała, rozstroju zdrowia, psychicznej traumy lub w najgorszym wypadku śmierci. Poza odszkodowaniem związanym z kosztami poniesionymi na leczenie można także ubiegać się o przyznanie renty. Jakie zatem rodzaje świadczeń rentowych wchodzą w zakres naszych starań? Omówimy pokrótce najważniejsze z nich.

Odszkodowanie a renta

Podstawowymi różnicami pomiędzy tymi świadczeniami jest sposób i czas ich wypłacania, ale również zaistnienie szczególnych przesłanek. Odszkodowanie z zasady jest jednorazowym świadczeniem wypłacanym poszkodowanemu w przypadku poniesienia kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją. Zakupy specjalnej żywności lub też konieczność korzystania z opieki innych osób, koszty poniesione na transport medyczny, czy zakup sprzętu ortopedycznego lub do celów rehabilitacyjnych - także wchodzą w zakres dochodzonych należności. Z pozostałych świadczeń wymienić trzeba również te związane z przebudową mieszkania, czyli przystosowaniem pomieszczeń do nowych, zmienionych potrzeb poszkodowanego. Zaś w przypadku renty, jej wypłacanie uzależnione jest od zaistnienia konkretnych przesłanek będących konsekwencjami wypadku i potrzebą ponoszenia systematycznych wydatków związanych z procesem dochodzenia do zdrowia przez dłuższy okres. Dowieść w tej sytuacji należy całkowitą lub częściową utratę zdolności zarobkowych, zmniejszenie pozytywnych perspektyw na przyszłość, a także zwiększenie się potrzeb poszkodowanego. W zależności od przyjętych podstaw ubiegać się można m. in. o rentę wyrównawczą, czy rentę na zwiększone potrzeby.

Kapitalizacja renty - co to takiego?

Instytucję zamiany wypłacanych (najczęściej co miesiąc) świadczeń rentowych na jednorazowo wypłacone odszkodowanie określa się kapitalizacją renty. Znajduje ona swoje uzasadnienie szczególnie w sytuacji, gdy poszkodowany na skutek wypadku stał się inwalidą. Taki głęboki, życiowy kryzys powoduje zmianę nie tylko trybu życia. Konieczność przekwalifikowanie się zawodowego lub podjęcie się wykonywania działalności gospodarczej są uzasadnieniem do ubiegania się o tego typu możliwość wypłaty świadczenia. Jednocześnie kapitalizacja oznacza rezygnację z przyznawanej renty uzupełniającej na rzecz jednorazowego odszkodowania.

Złagodzenie psychicznych doznań

Wszystkie omówione powyżej świadczenia odszkodowawcze dotyczą sytuacji, w których na podstawie poniesionych wydatków i ogólnej wiedzy można oszacować ich wysokość. Razem z nimi dochodzić można dodatkowo zadośćuczynienia. Wyspecjalizowana w tej płaszczyźnie działań prawniczych kancelaria oprócz walki o odszkodowania, zajmie się również sprawą dochodzenia tej formy pieniężnej kompensaty poniesionych w wyniku wypadku strat. Taka próba przywrócenia równowagi i złagodzenia cierpień należy się każdemu poszkodowanemu. Zespół kancelarii Codex korzystając z narzędzi negocjacyjnych, indywidualnie, rzetelnie oceniając sprawę i rozmiar krzywd, skutecznie uzyskuje omawiane środki.