Polskie prawo nakłada na właścicieli samochodów obowiązek zakupu polisy ubezpieczeniowej. W przypadku posiadania ważnego ubezpieczenia OC sprawca wypadku pokrywa koszta odszkodowania, a de facto pokrywa je jego ubezpieczyciel. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy możemy spotkać się z odmową. Ubezpieczyciele stosują również różnego rodzaju zabiegi, w których dochodzi do pomniejszenia świadczenia. Wtedy tylko determinacja poszkodowanego i konsekwentna walka o swoje prawa zapewni wypłatę pełnego odszkodowania. Dowiedz się jak uchronić się przed tego typu sytuacjami i skutecznie ubiegać się o odszkodowanie?
Rodzaje odszkodowań – słów kilka
Wypadek samochodowy powoduje szkody zarówno rzeczowe – dotyczące pojazdu, zniszczonego mienia, jak i osobowe, które związane są ze zdrowiem i życiem poszkodowanego. Roszczenia odszkodowawcze pojawiają się w obu tych przypadkach, dlatego warto wiedzieć, o jakie świadczenia możemy się ubiegać i gdzie szukać ewentualnej pomocy. Każda szkoda dotycząca mienia, a zatem również pojazdu, pokrywana jest z OC sprawcy wypadku. Wysokość odszkodowania uzależniona może być od tzw. przyczynienia się poszkodowanego. Udowodnienie takiego zachowania osoby poszkodowanej, które miało wpływ na szkodę, spowodować może stosowne obniżenie świadczenia pieniężnego o wyliczony procentowo stopień. W przypadku odszkodowań osobowych katalog przysługujących roszczeń obejmuje jednorazowo wypłacane odszkodowania, ale również świadczenia rentowe oraz zadośćuczynienie. W ramach odszkodowania ubiegać się można o zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, dojazdu do placówek medycznych, czy zakup specjalistycznego sprzętu - kul, wózków, ortez itp.Warto wiedzieć, że istnieje także (w zależności od potrzeb poszkodowanego) instytucja renty wyrównawczej inaczej zwanej uzupełniającą lub renty na zwiększone potrzeby. Należy jednocześnie podkreślić, że najlepsze kancelarie nie poprzestaną wyłącznie na dochodzeniu należnego odszkodowania, ale równolegle z nim dochodzić będą zadośćuczynienia za doznane krzywdy i cierpienie.
Jak się odpowiednio przygotować do sprawy o odszkodowanie?
Przy ocenie szkody rzeczowej, która dotyczy pojazdu, niezwykle ważna będzie zebrana dokumentacja, zarówno w postaci: pism, notatek policyjnych, jak również udokumentowanie zdarzenia za pomocą zdjęć. Z kolei dokumentacja medyczna zgromadzona w procesie leczenia oraz opinie lekarzy, zebrane rachunki dotyczące poniesionych wydatków na leki i rehabilitację - to część potrzebna do ubiegania się o osobowe roszczenia powypadkowe, która ma również wpływ na jego wysokość. Oczywiście wiele zależy od tego, o jakie świadczenie się ubiegamy – w przypadku np. roszczeń o utracone zarobki potrzebne będą jeszcze inne dokumenty, jak np. umowa o pracę, które są podstawą żądania. We wszystkich omawianych sytuacjach chodzi bowiem o jak najdokładniejsze ustalenie wielkości poniesionego uszczerbku na zdrowiu.
Nieodzowne prawnicze wsparcie
Kiedy nie wiemy jak postępować, by efektywnie ubiegać się o odszkodowanie albo spotkaliśmy się z zaniżeniem wypłaconego świadczenia, bądź odmową jego wypłaty, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii. Specjalizujące się w tematyce odszkodowawczej podmioty po wnikliwej analizie sprawy, zajmą się dochodzeniem odszkodowań nie tylko dla osób poszkodowanych w wypadkach, ale również dla rodzin, które straciły bliskiego w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia. Pamiętajmy, że ofiarami wypadku mogą być nie tylko kierowcy pojazdów, ale również inni uczestnicy ruchu drogowego – motocykliści, rowerzyści, piesi oraz pasażerowie pojazdów komunikacji miejskiej.