Czy warto mieć ubezpieczenie AC? Jak najbardziej, pod warunkiem, że dobrze je wybierzesz

Posiadanie polisy autocasco nie jest obowiązkowe i jej brak nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji. Niestety, do czasu – gdy okaże się, że powstałą szkodę musimy pokryć z własnej kieszeni. A te potrafią być bardzo poważne. Z zarysowaniem lakieru dobry lakiernik poradzi sobie bez większego trudu. Co jednak, gdy pojazd zostanie skradziony, a policja rozłoży ręce? Aby móc spać spokojnie, nie wystarczy jednak sam zakup ubezpieczenia.

Odszkodowanie z AC rozwiąże problem, gdy znaleźć winnego nie sposób

Za dużą część zagrożeń, jakie czyhają na nas podczas poruszania się po drogach, odpowiadają pozostali kierowcy. W przypadku wielu innych wskazanie winnego, który pokryje szkodę będzie jednak niemożliwe. Coraz częstszym problemem są np. pojawiające się na drogach zwierzęta, zwłaszcza niemające w większości lasów naturalnego wroga i mnożące się na potęgę dziki. A co gdy przed naszą maską pojawi się łoś lub jeleń? Pociągnięcie do odpowiedzialności zarządcy drogi, jeśli umieścił na niej właściwe znaki ostrzegawcze, jest praktycznie niemożliwe.

Podobnie nie sposób wskazać winnego gwałtownych zjawisk pogodowych.

Niejednokrotnie bywa i tak, że powstałe uszkodzenia z całą pewnością są rezultatem czyjegoś działania, jednak sprawca pozostanie nieznany. Nie wszędzie działa monitoring, nie zawsze możemy też liczyć na jakichkolwiek świadków. Pozostaniemy więc z sami ze skutkami czyjejś nieuwagi bądź po prostu wandalizmu. Choć liczba kradzieży pojazdów w naszym kraju zmalała w stosunku do stanu sprzed lat, takiego scenariusza także nie można wykluczyć.

Wreszcie – za poniesione straty możemy odpowiadać sami. Chwila nieostrożności podczas manewrowania na parkingu, utrata panowania nad pojazdem w trudniejszych warunkach atmosferycznych i nieszczęście gotowe.

Ubezpieczenie AC jest produktem, który można kreować z dużą swobodą

O ile nie posiadamy wyjątkowo starego pojazdu, niebędącego jednocześnie cenionym klasykiem, wykupienie takiej polisy jest po prostu opłacalne. Trzeba jednak do jego zakupu podchodzić z dużą ostrożnością – przepisy nie regulują tego tak dokładnie, jak ma to miejsce w przypadku OC, a ubezpieczyciele skrzętnie z tej swobody korzystają. Czytajmy więc wszystko uważnie! Ustalmy, czego naprawdę potrzebujemy – często nie możemy np. liczyć na pomoc w przypadku kradzieży w kraju, w którym ryzyko to jest wysokie – tu potrzebny będzie dodatkowy wydatek. Możliwe jest ponadto wykupienie polisy w formule all risks – na wszystko, co nie jest objęte wykluczeniami. Oznacza to jednak wyższy koszt, łatwiej za to dochodzić roszczeń.

Bardzo ważna jest kwestia wyceny pojazdu. Niedoszacowania nie pozwoli nam na pełne odszkodowanie z AC. Za cenę podwyższenia składki można zdecydować się na stałą sumę – niezależną od spadku wartości samochodu.

Praktyka pokazuje, że niejednokrotnie nawet przy największej ostrożności nie unikniemy sporów z ubezpieczycielem – bardzo ułatwia ona jednak ich wygrywanie. Zwłaszcza, gdy do działania przystąpią specjaliści z kancelarii Codex! Zapraszamy do kontaktu i przedstawienia nam swojego problemu – zawsze przyjdziemy ze skuteczną pomocą i doprowadzimy do wypłacenia takiej kwoty, jaka odpowiada poniesionym szkodom.