Z dniem 1 stycznia 2017 roku zmianie ulegnie taryfikator punktów karnych. Zmiany kodeksu drogowego będą wiązały się także z nowymi wykroczeniami, które do tej pory nie były uznawane za wykroczenie i nie były karane. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ogłoszenia nowelizacji jednolitego tekstu ustawy – Prawo o ruchu drogowym nastąpi 13 stycznia 2017 roku.
Zmiany kodeksu drogowego - nowe przepisy
Pierwszą istotną zmianą i nowym przepisem będzie kara za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa poza drogą publiczną, np. na parkingu supermarketu czy drodze wewnętrznej. Taryfikator przewiduje 6 punktów karnych za wykroczenie.
Druga zmiana dotyczy nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu pojazdom szynowym. Za to wykroczenie dostaniemy 7 punktów karnych.
Trzecia zmiana ma dotyczyć kary za jazdę wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. Kierowcy w ten sposób próbują omijać korki lub wykonują manewr zawracania. Taryfikator wskaże 5 punktów karnych za złamanie przepisu.
Czwarta zmiana dotyczy niewłaściwego wykonywania manewru wyprzedzania z lewej strony pojazdów skręcających w lewo. Za wykroczenie będą przysługiwać 3 punkty karne. Również trzema punktami karnymi zostanie ukarany kierowca, który uniemożliwi pasażerom komunikacji miejskiej możliwość dojścia do tramwaju lub autobusu.
Kolejna zmiana ma dotyczyć niezatrzymania się kierowcy do kontroli drogowej. Do tej pory takie zachowanie kwalifikowane było jako wykroczenie. Ten zapis ulegnie zmianie z wykroczenia na przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności i obowiązkowym orzekaniem przez sąd o zakazie prowadzenia pojazdów.
Zmianie ulegnie też artykuł związany z zatrzymaniem prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w 2015 roku, w takim przypadku kierowca tracił prawo jazdy na 3 miesiące. W przepisach istniała jednak luka umożliwiająca kierowcy uniknięcie tej kary. Wystarczyło, że kierowca nie pokazał dokumentu policjantom, mówiąc że zostawił go w domu. Do zatrzymania prawa jazdy potrzebne było jego fizyczne odebranie. W tej chwili do wydania przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy będzie wystarczyła tylko informacja o ujawnieniu przez funkcjonariuszy takiego wykroczenia, nie zaś dokument. Dodatkowo kierowca, który nie okaże prawa jazdy podczas kontroli może liczyć na dodatkowy mandat za brak tego dokumentu.
Zmiany w ilości przyznawanych punktów karnych
Wiele wykroczeń będzie karanych większą ilości punktów:
- parkowanie na „kopercie” - zmiana z 5 na 7 punkty,
- niezapięcie pasów bezpieczeństwa - zmiana z 2 na 4 punkty,
- brak kasku - zmiana z 2 na 4 punkty,
- niezatrzymanie się przed znakiem „Stop - zmiana z 1 na 2 punkty.
ZNAJDŹ NAS: