Na kim spoczywa obowiązek odśnieżania, usuwania nawisów śnieżnych oraz posypywania chodników piaskiem? Jakie konsekwencje może pociągnąć za sobą niedopełnienie zimowych obowiązków?
Odśnieżanie chodników
Jeżeli wzdłuż nieruchomości położony został chodnik to do obowiązku właściciela posesji należy uprzątnięcie go ze śniegu, lodu i błota (Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, art.5 ust.1 pkt4). Jeśli jednak pomiędzy nieruchomością a chodnikiem znajduje się pas zieleni należący do gminy to obowiązek ten nie spoczywa na właścicielu posesji a na zarządcy drogi.
Właściciel jest zwolniony z dbania o stan chodnika także w przypadku gdy dopuszczony jest na nim postój płatny lub na chodniku znajduje się przystanek autobusowy, wówczas obowiązek zimowy przechodzi odpowiednio na zarządcę drogi lub firmę komunikacyjną.
Odśnieżanie parkingów oraz wejść do lokali usługowych
Obowiązek dbania o wejścia do lokali usługowych spoczywa na właścicielach lub najemcach, a w przypadku parkingu na podmiocie nim administrującym.
Odśnieżanie dróg wewnętrznych
Za sprzątanie oraz odśnieżanie dróg wewnętrznych odpowiada zarządca terenu, a w przypadku jego braku właściciel terenu (dotyczy dróg dojazdowych do punktów oraz dróg osiedlowych).
Usuwanie nawisów śnieżnych
Usuwanie sopli lodu oraz nadmiaru śniegu z dachu należy do obowiązków właścicieli budynków - wynika to z przepisów Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.2013.1409 j.t. ). Art. 61 mówi o zapewnieniu bezpieczeństwa na terenie obiektu budowlanego także w przypadku niekorzystnych opadów atmosferycznych.
Odpowiedzialność
Niedopełnienie obowiązków zimowych może skutkować mandatem do 500 zł, a w przypadku nagminnego niestosowania się do przepisów prawnych lub odmowy przyjęcia mandatu skutkuje wnioskiem o ukaranie do sądu.
Odszkodowanie
Konsekwencją niedopełnienia obowiązków zimowych może być nie tylko postępowanie mandatowe wynikające z prawa administracyjnego i prawa wykroczeń, ale także poniesienie odpowiedzialności cywilnej. Osoba, która przewróciła się na nieodśnieżonym lub oblodzonym chodniku, może dochodzić odszkodowania zarówno z tytułu poniesionych szkód materialnych, jak i szkody na osobie. Roszczenie to wynika z art. 415 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U.1964.16.93 z późn. zm.): „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Odszkodowanie obejmie koszty leczenia, rehabilitacji, zadośćuczynienia oraz w przypadku całkowitej niezdolności do pracy - renty od osoby odpowiedzialnej za szkodę (art. 444 § 1-2 k.c.).
ZNAJDŹ NAS: