Nowelizacja Kodeksu Karnego przyjęta przez Sejm 23.03.2017 roku przewiduje zmiany w kwestii karania kierowców. Poniżej przedstawiamy jej najważniejsze ustalenia.

Spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości

Bliscy zmarłych lub ciężko poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych spowodowanych przez pijanych lub odurzonych narkotykami kierowców mogą spodziewać się wyższych wyroków. Sprawca trafiałby do więzienia na minimum 2 lata (obecnie jest to 9 miesięcy) i co ważne, kara nie będzie mogła być zawieszana.

Ucieczka przed policją

Kierowcy, którzy świadomie uciekną przed pościgiem policyjnym będą musieli liczyć się z wyrokiem za przestępstwo karane więzieniem od 3 miesięcy do 5 lat (obecnie jest to tylko wykroczenie karane grzywną i maksymalnie 30 dniami aresztu). Dodatkowo sąd będzie orzekał także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jazda pomimo orzeczonego zakazu sądu

Kierowca zatrzymany podczas prowadzenia auta z orzeczonym zakazem sądu ma trafić do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat (obecnie jest to kara do 3 lat pozbawienia wolności).

Kierowca prowadzący auto z cofniętymi uprawnieniami, zatrzymany przez policję może spodziewać się otrzymania sadowego zakazu prowadzenia pojazdów. Dwa lata temu karę taką zastosowano u jedynie 4 osób, u pozostałego ok. 1400 osób do takiej sytuacji nie doszło.

Przedawnienie wykroczeń komunikacyjnych

Wykroczenia komunikacyjne będą ulegały przedawnieniu, nie jak dotychczas po dwóch latach, ale po 3.

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym mogą okazać się złotym środkiem do ograniczenia ilości wypadków na polskich drogach. Niejednokrotnie w radiu podawane są statystyki i niestety Polska znajduje się w czołówce (prawie na "podium" bo zajmuje 4 miejsce) w ilości wypadków śmiertelnych w Europie w 2016 roku.

ZNAJDŹ NAS:

FACEBOOK