Kiedy w tragicznym wypadku śmierć ponosi dziadek lub babcia wnuki na mocy przepisów nabywają prawo do dochodzenia zadośćuczynienia. To próba zrekompensowania niezwykle dotkliwej straty, jaką jest śmierć członka rodziny. Wysokość wypłaconego zadośćuczynienia zależy od wielu czynników. W poniższym artykule przedstawimy pokrótce co wpływa na wysokość świadczenia.
Zadośćuczynienie za śmierć – od kogo dochodzić należnego świadczenia?
Wnuki po śmierci babci lub dziadka mogą ubiegać się o zadośćuczynienie. Podmiotem zobowiązanym do wypłaty roszczeń jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe, u którego sprawca wypadku zakupił polisę OC. W sytuacji, gdy nie posiadał on ważnego ubezpieczenia albo nie został ustalony, gdyż zbiegł z miejsca zdarzenia z roszczeniem możemy wystąpić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Należy jednak pamiętać, że podmioty te odmówią wypłaty świadczenia, gdy dziadek lub babcia byli sprawcami feralnego zdarzenia.
Jak skutecznie dochodzić zadośćuczynienia za śmierć babci lub dziadka?
Świadomość odszkodowawcza ciągle wzrasta, jednak wiele osób z braku odpowiedniej wiedzy traci możliwość dochodzenia należnych świadczeń. Warto podkreślić, że zadośćuczynienie za śmierć należy się nie tylko małżonkowi, rodzicowi, czy rodzeństwu. Prawo nie definiuje kręgu członków rodzinny, którzy mogą ubiegać się o zadośćuczynienie. Do dochodzenia roszczenia ma prawo każdy kto pozostawał w bliskiej relacji ze zmarłym. Dlatego wnuki mogą wystąpić o środki pieniężne do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego po śmierci dziadków. Bliska więź emocjonalna jest podstawą do dochodzenia rekompensaty. W celu rozpoczęcia procedury odszkodowawczej należy złożyć wniosek do ubezpieczyciela wraz z dokumentacją zgromadzoną w sprawie. Bardzo istotną kwestią jest uzasadnienie. Zadośćuczynienie ma postać czysto uznaniową, dlatego od siły argumentacji będzie zależeć wysokość przyznanych środków pieniężnych. W żadnych przepisach nie znajdziemy taryfikatora określającego o jakie zadośćuczynienie możemy się ubiegać. Dlatego w rękach roszczącego leży na ile wycenia zaistniałą szkodę po stracie dziadka lub babci. W uzasadnieniu należy bezwzględnie poruszyć:
- relację pomiędzy wnukiem, a dziadkami
- wskazać, że utrata tak cennej relacji odbiła piętno na rozwoju wnuków
- wykazać okoliczności, w których dziadkowie opiekowali się wnukami, mieli wkład w ich wychowanie
- wykazać, jak dziadkowie spędzali czas z wnukami
- wskazać, czy dziadkowie mieli wkład finansowy w utrzymanie wnuków
Roszczący musi rzetelnie opisać wpływ zdarzenia na jego psychikę i samopoczucie. Im więcej argumentów, tym uzasadnienie będzie pełniejsze.
Problem z wnioskiem odszkodowawczym? Kancelaria odszkodowawcza pomoże!
Profesjonalna pomoc przy dochodzeniu zadośćuczynienia bywa nieoceniona. Jeśli nie potrafimy fachowo sformułować wniosku, a później negocjować z ubezpieczycielem rozważmy nawiązanie współpracy z kancelarią odszkodowawczą. Specjaliści uzyskują nawet o 60% wyższe zadośćuczynienia. Warto skorzystać z bezpłatnej i niezobowiązującej weryfikacji sprawy, a profesjonaliści nakreślą o jakie środki pieniężne możemy zabiegać.