Zadośćuczynienie to bardzo istotne roszczenie odszkodowawcze bliskich zmarłego w wypadku. Nic też dziwnego, gdyż obserwując bieżące orzecznictwo sądowe możemy dostrzec, że kwoty zasądzane oscylują w granicach nawet kilkuset tysięcy złotych. Rzetelnie zgromadzona dokumentacja poparta wnikliwym uzasadnieniem jest kluczem do wysokiego zadośćuczynienia w większości spraw. Na ten optymistyczny trend w zakresie odszkodowań znaczący wpływ miała zmiana przepisów.

Roszczenia odszkodowawcze przed i po 3 sierpnia 2008 r.

Przepis regulujący kwestię zadośćuczynienie dla bliskich zmarłego w skutek czynów niedozwolonych został dodany dzięki ustawie z dnia 30 maja 2008 r. Na jego mocy sąd uzyskał prawo przyznawania należnej rekompensaty najbliższym członkom rodziny zmarłego w wypadku. Zadośćuczynienie zgodnie z literą prawa miało stanowić swoistą rekompensatę pieniężną za doznaną krzywdę psychiczną. Ten niepozorny zapis w ustawie otworzył drogę do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych dla wielu rodzin borykających się ze stratą ukochanej osoby. Oczywiście przed sierpniem 2008 r. zadośćuczynienie było także realne do dochodzenia, jednak przepisy o tej instytucji nie stanowiły wprost. Rodzina zmarłego miała prawo do odszkodowania jeśli jego zgon nastąpił w skutek czynów zabronionych. Sąd Najwyższy jednoznacznie rozstrzygał, że bliscy poszkodowanych w śmiertelnych wypadkach mają prawo do rekompensaty za doznaną krzywdę wynikającą z czynów zabronionych przez wszystkie ustawy. Pod pojęciem krzywda opisano zerwanie więzi rodzinnych na skutek tragicznego wypadku. Relacja pomiędzy bliskimi stanowi podstawę prawidłowo funkcjonującej rodziny, dlatego też podlega ochronie prawnej. Wprowadzenie nowych przepisów jedynie ułatwiło, a nie wprowadziło możliwość dochodzenia zadośćuczynienia za śmierć. W późniejszym okresie sądy wielokrotnie jeszcze stanowiły o należnej rekompensacie dla bliskich zmarłych w wypadkach. Warto jednak zaznaczyć, że przyznanie zadośćuczynienia jest uzależniona od wystąpienia następujących przesłanek prawnych:

  • bezprawność w działaniu sprawcy wypadku

  • istnienie trwałych więzi rodzinnych

  • naruszenie dóbr osobistych bliskich zmarłego.

Zadośćuczynienie – samodzielnie czy z doświadczonym prawnikiem?

Pisząc o zadośćuczynieniu warto wspomnieć o sferze praktycznego dochodzenie tego roszczenia odszkodowawczego. O ile uzyskanie odszkodowania nie nastręcza trudności, o tyle bliscy mają wiele problemów z wnikliwym uzasadnieniem niezbędnym przy dochodzeniu zadośćuczynienie. To roszczenie odszkodowawcze poprzez swój uznaniowy charakter wymaga szczególnego udowodnienia zaistniałej krzywdy psychicznej po tragicznym wypadku. To na bliskim zmarłego spoczywa obowiązek przygotowania rzetelnego uzasadnienia dołączanego do wniosku o zadośćuczynienie. Pisanie o własnych emocjach po stracie bliskiego nie jest zadaniem łatwym. Dlatego warto skorzystać z usług doświadczonej kancelarii odszkodowawczej, która wie na jakie czynniki należy zwrócić szczególną uwagę. Obserwując prowadzone sprawy możemy jednoznacznie stwierdzić, że nasi Klienci uzyskują o 60% wyższe zadośćuczynienia, niż osoby ubiegające się o nie bez odpowiedniego wsparcia prawnego. Nie warto odbierać sobie szansy na godne zadośćuczynienie, doświadczony pełnomocnik to klucz do sukcesu.