Strata rodzica w tragicznym wypadku samochodowym to niewiarygodna trauma dla każdego dziecka. Prawo w celu ochrony osób, które tracą w zdarzeniach drogowych bliskich umożliwia dochodzenie szerokiego katalogu roszczeń odszkodowawczych. W poniższym artykule przybliżymy o jakie świadczenia może ubiegać się osoba roszcząca, a także jak postępować, by stawki były na godnym poziomie.

Spersonalizowany katalog roszczeń odszkodowawczych

Dochodzenie odszkodowań wymaga dokładnej analizy sytuacji każdego poszkodowanego. Katalog roszczeń przysługujący osobom, które straciły w wypadku bliskiego jest tak szeroki, że należy go dokładnie spersonalizować pod sytuację każdego roszczącego. Poszkodowany może samodzielnie próbować ustalić o jakie świadczenia może wystąpić lub też zlecić prowadzenie sprawy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej. Specjaliści po przeanalizowaniu sprawy dokładnie nakreślają możliwości odszkodowawcze. Małoletni, którzy w wypadku stracili ojca mają możliwość dochodzenia:

  • odszkodowania z OC – roszczenie to ma za zadanie zrekompensować pogorszoną sytuację życiową po stracie bliskiego. Rodzice mają obowiązek łożyć na utrzymanie dziecka, dlatego zawsze tracąc rodzica ich sytuacja materialna ulega znacznemu pogorszeniu. Odszkodowanie za śmierć ojca ma na celu zrekompensowanie uszczerbku finansowego, ale też straty w sferze psychicznej i emocjonalnej. Dziecko tracąc rodzica zostaje pozbawione wsparcia i opieki.
  • zadośćuczynienie za śmierć – to próba rekompensaty za doznany ból i cierpienie psychiczne w skutek tak dotkliwej straty. W ramach zadośćuczynienia uzyskiwane są wysokie stawki pieniężne. Żadne przepisy nie wyznaczają górnej granicy środków, o jakie może ubiegać się poszkodowany. Kwota wnioskowania w ramach zadośćuczynienia ma rekompensować stratę rodzica. Ustalając jej wysokość należy wziąć pod uwagę bliskość relacji, stopień więzi emocjonalnych, rozmiar krzywdy i traumy, a także wpływ zdarzenia na przyszłość dziecka.
  • zwrot kosztów pochówku – osoba, która poniosła koszty pochówku zmarłego ma prawo dochodzić zwrotu wydanych pieniędzy na ten cel. Rekompensata ta obejmuje koszt nagrobka, wieńców, odzieży żałobnej, firmy pogrzebowej, organizacji stypy.
  • renta alimentacyjna – dzieci zmarłego w wypadku mają prawo do dochodzenia renty alimentacyjnej, która jest świadczeniem cyklicznym. Jej wysokość ustalana jest z uwzględnieniem potrzeb roszczącego, a także wcześniejszych możliwości zarobkowych zmarłego. Do obliczenia wysokości renty wykorzystuje się informacje w zakresie osiąganych comiesięcznych zarobków poszkodowanego, a także wkładu finansowego w życie małoletniego.

Jak wystąpić o roszczenia odszkodowawcze?

Chcąc dochodzić roszczeń odszkodowawczych należy zlecić prowadzenie sprawy doświadczonej kancelarii, która wyręcza w większości czynności prawnych lub samodzielnie złożyć wniosek odszkodowawczy do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W dokumencie tym należy wymienić roszczenia o które występujemy wraz z argumentami i dokumentami, które podpierają wnioskowane stawki. Ubezpieczyciel ma 30 dni na odmowę lub wypłatę odszkodowania całościowego lub częściowego, gdyż mają oni prawo do samodzielnego ustalenia stawki należnej. Poszkodowanemu przysługuje w ciągu 30 dni możliwość złożenia odwołania, w którym należy wyjaśnić, dlaczego przyznana kwota jest zbyt niska. Liczy się siła argumentów, gdyż ubezpieczyciel przystanie na roszczenie poszkodowanego tylko, gdy otrzyma konkretne dowody. W przypadku małoletnich o odszkodowanie występuje opiekun prawny.