Śmierć bliskiego na skutek wypadku to niezwykle traumatyczne zdarzenie dla członków rodziny. Pewniejsze spoglądanie w przyszłość może zagwarantować jednak szeroki katalog roszczeń odszkodowawczych należnych po stracie bliskiego. O jakie świadczenia mogą ubiegać sie poszkodowani? Kancelaria Codex przygotowała krótki poradnik odszkodowawczy nakreślający możliwości dochodzenia roszczeń z polisy OC, NNW i osobistej – na życie.

Świadczenia należne poszkodowanym z polisy OC

Polisa od odpowiedzialności cywilnej to bardzo popularny rodzaj ubezpieczenia. Obowiązek wykupu polisy spoczywa na kierowcach pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie OC bardzo często posiadają też właściciele przedsiębiorstw, placówki medyczne, gospodarstwa rolne, a także osoby prywatne. Prawo do skorzystania z prawa do dochodzenia odszkodowania w przypadku śmierci bliskiego uzyskują najbliżsi zmarłego czyli małżonek, rodzice, dzieci, konkubent, konkubina, a nawet wnuki i dziadkowie. Wypłata roszczeń w ramach polisy OC odbywa się na zasadzie odpowiedzialności, dlatego niezbędne jest stwierdzenie sprawcy zdarzenia. Katalog roszczeń należnych bliskim zmarłego z polisy OC jest niezwykle szeroki i obejmuje m. in.: zadośćuczynienie za krzywdę, odszkodowanie za pogorszoną sytuację materialną, zwrot kosztów pochówku i rentę. Wysokość świadczeń musi odpowiadać realnemu rozmiarowi powstałych szkód, dlatego bardzo istotną kwestią przy dochodzeniu odszkodowania jest rzetelne udowodnienie wpływu wypadku na życie poszkodowanego.

Polisa od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)

Kolejnym bardzo popularnym rodzajem ubezpieczenia jest NNW. W przypadku tej polisy mamy jednak do czynienia ze swoistym zawężeniem osób, które po stracie bliskiego mogą dochodzić w jej ramach stosownej rekompensaty. Osoby upoważnione są zawsze wymienione w Ogólnych Warunkach Umowy i są to zazwyczaj dzieci lub małżonek ubezpieczonego. Wypłata roszczeń w ramach ubezpieczenia NNW odbywa się bez względu, czy wypadek nastąpił z udziałem osób trzecich, czy też nie. Po śmierci ubezpieczonego rekompensata na warunkach określonych w polisie jest zawsze należne. Co to oznacza? W większości OWU zostają określone przesłanki wyłączające możliwość uzyskania roszczeń. Wysokość wypłacanych świadczeń uzależniona jest od stawek określonych umową ubezpieczenia.

Polisa ubezpieczenia na życie

Polisy na życie to dodatkowe ubezpieczenia dobrowolnie nabywane. Osoby upoważnione do otrzymania środków w ramach tego ubezpieczenia są zawsze wymienione w umowie. W większości przypadków polisy na życie nabywane są właśnie ze względu na swoiste zabezpieczenie bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego. Wypłata roszczeń odbywa się niezależnie, czy wypadek nastąpił z winy osób trzecich. Polisa na życie obejmuje wypłatę odszkodowania w sytuacji nieszczęśliwych wypadków. Wysokość roszczeń jest ściśle określona w Ogólnych Warunkach Umowy. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty, jeśli zdarzenie, w którym ubezpieczony poniósł śmierć obejmuje przesłanki wyłączające od odpowiedzialności (wszystkie zawarte są zawsze w OWU).