Zadośćuczynienie stanowi lwią część środków uzyskiwanych w ramach odszkodowania z OC sprawcy. Niestety zadośćuczynienie poprzez swój uznaniowy charakter nastręcza nadal wielu problemów poszkodowanym. Ustalenie wysokości należnej rekompensaty nie jest rzeczą łatwą. Dla przybliżenia zasady miarkowania zadośćuczynienia przedstawiamy poniżej 3 czynniki, które znacząco wpływają na wysokość wypłacanych środków pieniężnych.
Uszczerbek na zdrowiu, a wysokość zadośćuczynienia
Świadomość odszkodowawcza wśród poszkodowanych systematycznie wzrasta. O ile z dochodzeniem odszkodowania za straty rzeczowe nie mają większych problemów, o tyle zadośćuczynienie pozostaje sporą bolączką. Jak na wstępie wspomnieliśmy problem jest uznaniowy charakter tego roszczenia. Nie znajdziemy w żadnych przepisach prawa tabeli, która jednoznacznie określałaby wysokość należnego zadośćuczynienia. Jedynie orzecznictwo sądowe wydawane w podobnych sprawach może stanowić pewną wskazówkę dla poszkodowanych.
Obserwując działania sądów możemy jednak wytypować pewne czynniki, które podwyższają przyznawane stawki. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego. Mowa jednak o trwałym jego wpływie na życie, a nie wielkości gdyż nawet małe obrażenia ciała mogą nieść falę znacznego cierpienia. Zadośćuczynienie ma na celu zrekompensowania doznanego bólu i cierpienia fizycznego, ale też psychicznego. Przyznawane odszkodowania muszą realnie dostarczyć poszkodowanym wartość ekonomiczną doznanej krzywdy. Niemniej jednak im większy uszczerbek na zdrowiu, tym zadośćuczynienie wyższe.
Długość leczenia choroby na znaczenie
Drugim czynnikiem warunkującym wypłatę wysokiego zadośćuczynienia jest rozmiar doznanych obrażeń ciała, a co za tym idzie długość leczenia i rokowania na przyszłość. Formułując wniosek o odszkodowania należy zawsze rzetelnie opisać intensywność i rozmiar doznanego cierpienia, wpływ na życie sprzed wypadku i szansę na powrót do realizacji powziętych planów. Jeśli poszkodowany utracił możliwość powrotu do życia sprzed wypadku, realizacji swoich celów, kontynuowania swoich pasji, a nawet pracy zarobkowej ma szansę na znacznie wyższe zadośćuczynienie. Obserwując bieżące orzecznictwo sądowe, da się zaobserwować, że długość leczenia na znaczący wpływ na wysokość przyznawanej rekompensaty. Osoby, które doznały długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, który przekracza 6 miesięcy.
Twój wiek może decydować o wysokości zadośćuczynienia!
Bardzo ciekawą kwestią jest wpływ płci i wieku na przyznawane zadośćuczynienie. Śledząc postanowienia sądów w Polsce możemy zauważyć, że im poszkodowany młodszy, tym zadośćuczynienie wyższe. Sądy zakładają, że gdy kalectwa doświadcza osoba młoda ponosi większą krzywdę, niż starszy poszkodowany, który już borykał się z pewnymi schorzeniami. W przypadku płci wszystko zależy od rodzaju uszczerbku na zdrowiu. Gdy kobieta doznaje urazu w obrębie miednicy lub twarzy rozmiar jej krzywdy jest znacząco większy, niż w przypadku mężczyzn. Dlatego w takim przypadkach sądy biorą pod uwagę płeć osoby wnoszącej swoje roszczenie.