Wystarczy chwila i wypadek przy pracy gotowy. Niestety zdarzenia przy wykonywaniu obowiązków służbowych należą do bardzo trudnych do przewidzenia. Dlatego każdego dnia wielu poszkodowanych doznaje poważnych obrażeń, które odbijają spore piętno na ich zdrowiu. W takich chwilach wysokie odszkodowanie po wypadku może zdecydowanie pomóc w powrocie do realizacji życiowych planów.
Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek przy pracy?
W tak nagłym zdarzeniu jak wypadek w pracy ciężko jest zachować "trzeźwe myślenie". Ból i stres skutecznie odbierają nam racjonalizm w działaniu, a to może skutecznie zamknąć nam drogę do dochodzenia wysokich roszczeń odszkodowawczych. Dlatego każdy pracownik bezwzględnie powinien wiedzieć jak w trzech prostych krokach zabezpieczyć swój interes i nie odbierać sobie szansy na znaczne pieniądze. Oto jak uzyskać odszkodowanie po wypadku:
- Zgłoś wypadek pracodawcy – pierwszym krokiem po wypadku jest niezwłoczne zgłoszenie feralnego zdarzenia pracodawcy. Jeśli stan zdrowia poszkodowanego nie pozwala na takie działanie to inny świadek zdarzenia powinien zawiadomić firmę. W przypadku wypadków przy pracy w gospodarstwach rolnych o zajściu należy powiadomić właściwą jednostkę organizacyjną KRUS ( Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego)
- Zadbaj o protokół powypadkowy – pracodawca ma obowiązek sporządzenia protokołu powypadkowego, w którym określi przyczyny i okoliczności zdarzenia. Na dokonanie tej czynności ma maksymalnie 14 dni do daty wypadku. W protokole zawsze zostaje zawarty opis zdarzenia podany przez pracownika. Bardzo istotne jest otrzymanie od pracodawcy protokołu w trzech egzemplarzach. Niestety w wielu przypadkach opis zdarzenia może być niespójny ze spostrzeżeniami pracodawcy. Każdy pracownik powinien być świadom, że może zgłosić zastrzeżenia do sporządzonego protokołu, które muszą być w nim uwzględnione. Rzetelny dokument powinien zawierać także informacje uzyskane od świadków i dowody z miejsca oględzin wypadku.
-
Zgłoś swoje roszczenia odszkodowawcze – wielu pracowników zapomina, że uzyskiwanie odszkodowania za wypadek przy pracy nigdy nie odbywa się z urzędu. Jesteśmy zobowiązani do samodzielnego zgłoszenia szkody. Do tego niezbędne jest złożenie wniosku o należne świadczenia do ZUS i do płatnika składek, czyli pracodawcy. Chcąc uzyskać odszkodowanie po wypadku musimy przedstawić rzetelną dokumentację, która pozwoli ZUS określić jakie były przyczyny zdarzenia i czy wpisują się one w znamiona wypadku przy pracy. Najczęściej ZUS oczekuje złożenia wniosku z określeniem rodzaju dochodzonych świadczeń. W dokumencie należy uwzględnić dane identyfikacyjne pracodawcy NIP, REGON lub nr PESEL. Niezbędne będzie złożenie protokołu powypadkowego lub karty wypadku, a także zaświadczenia o stanie zdrowia wypełnionego przez lekarza prowadzącego. W dokumencie muszą być uwzględnione informacje o przebytym leczeniu i rehabilitacji. Dodatkowo do ZUS należy złożyć kartę informacyjną z udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu, a także zaświadczenie, ze pracownik odbył szkolenie z zakresu BHP.