Czy właściciel pojazdu mechanicznego ma prawa wypowiedzenia podwójnego ubezpieczenia? Kiedy wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia ma nastąpić?
Przepisy o wypowiedzeniu podwójnego ubezpieczenia zmieniły się z dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 11 lutego 2012 roku. Wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia będzie niosło za sobą pozytywne skutki prawne, jeżeli posiadacz pojazdu posiada „podwójne ubezpieczenie” OC, czyli ma wykupioną polisę ubezpieczeniową w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeniowych w tym samym momencie, umowa ubezpieczenia może zostać wypowiedziana przez niego na piśmie. Pamiętać jednak należy, iż jedna z polis ubezpieczeniowych będąca umową w pełnym tego słowa znaczeniu musiała zostać zawarta na podstawie klauzuli prolongacyjnej. Klauzula prolongacyjna jest to brak wypowiedzenia dotychczas obowiązującej umowy ubezpieczenia, podczas gdy nowa umowa została zawarta automatycznie. Ochrona ubezpieczeniowa trwa 12 miesięcy. Prościej mówiąc jest to automatyczne zaakceptowanie kolejnej polisy OC z mocy prawa, bez konieczności podpisania umowy przez potencjalnego klienta lub bez zgody właściciela pojazdu. Nowa polisa OC zaczyna obowiązywać, gdy posiadacz pojazdu nie wypowie jej na piśmie w zakładzie ubezpieczeń nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który wcześniejsza polisa OC została zawarta.
To, że polisa OC zawarta została jako określono – w tym samym czasie, nie oznacza, iż okresy, na które zostały zawarte muszą być takie same. Wypowiedzenie musi nastąpić w formie pisemnej. Nie musi być jednak złożone osobiście w siedzibie ubezpieczyciela. Może zostać dostarczone drogą listowną. Wtedy też za datę złożenia wypowiedzenia uważa się datę nadania wypowiedzenia w placówce pocztowej. Rekomendowane jest, ażeby oświadczenie wysłane zostało listem poleconym, a nadawca powinien zachować potwierdzenie nadania listu. Wypowiedzenie może zostać złożone również agentowi ubezpieczeniowemu. Uznaje się, iż jest ono złożone samemu zakładowi ubezpieczeń. Zakład nie może wyłączyć agenta ubezpieczeniowego od odebrania o świadczenia wypowiedzenia ani ograniczyć jego działań, które dotyczyłyby tej kwestii.
Termin odstąpienia od umowy wynosi 30 dni. Jednak ubezpieczony winien zapłacić kwotę proporcjonalną do okresu udzielanej ochrony.