Wypadki z udziałem pieszych zdarzają się niestety bardzo często. Teraz, gdy słońce góruje już wyżej na niebie może być bardzo zdradliwe dla nieostrożnych kierowców.

Promienie słoneczne mogą oślepić kierowcę w taki sposób, że wystarczy ułamek sekundy aby doszło do nieszczęśliwego wypadku. Niestety piesi „w starciu” z jadącym samochodem zazwyczaj nie mają żadnych szans na przeżycie. Nie są chronieni pasami, poduszkami powietrznymi ani innymi zabezpieczeniami.

Po dojściu do nieszczęśliwego wypadku z udziałem pieszego, jego rodzina ma prawo wysunąć roszczenie odszkodowawcze z polisy OC posiadacza pojazdu, który spowodował wypadek komunikacyjny. Pieszemu nie będzie jednak w każdej sytuacji prosto udowodnić winę kierowcy.

Tak więc nasuwają się dwa pytania. Kiedy pieszy może starać się o świadczenie odszkodowawcze będąc pewnym, że zostanie mu ono przyznane? Czy piesze musi udowodnić kierowcy jego winę?

Za przeważającą liczbę wypadków odpowiedzialni są kierowcy. Zgodnie z obowiązującym prawem posiadacz pojazdu za szkodę, która została wyrządzona pieszemu odpowiada na zasadzie ryzyka. Osoba poszkodowana nie jest zobowiązana do udowodnienia winy kierowcy, który spowodował wypadek. To kierowca musi udowodnić swoją niewinność, aby zwolnić się z odpowiedzialności za spowodowanie wypadku. Istnieje możliwość, iż posiadacz pojazdu zostanie zwolniony z odpowiedzialności za zdarzenie oraz z obowiązku naprawienia wyrządzonej szkody. Jednak aby do tego doszło musi zostać spełniona przynajmniej jedna z trzech przesłanek:

1) szkoda nastąpiła na skutek siły wyższej; 2) szkoda nastąpiła z wyłącznej winy osoby poszkodowanej; 3) szkoda nastąpiła z wyłącznej winy osoby trzeciej, za którą kierowca nie ponosi odpowiedzialności.

Poszkodowany ma prawo ubiegania się o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zwrotu kosztów pobytu w szpitalu, leczenia, rehabilitacji oraz specjalistycznego sprzętu medycznego i leków, jak również zwrotu kosztów za przekwalifikowanie zawodowe, jeżeli po wypadku nie może trudnić się dotychczasowym zawodem, który umożliwiał mu wykonywanie pracy zarobkowej. Poszkodowany może starać się także o przyznanie renty stałej lub czasowej, dzięki której wyrównane zostaną jego utracone dochody.

Podstawową zasadą bezpieczeństwa na drodze jest zachowanie odpowiedniej prędkości, aby wypadki z udziałem pieszych stały się rzadkością!

 

ZNAJDŹ NAS:

FACEBOOK