Do tragicznego wypadku komunikacyjnego może dojść w każdej chwili. Statystyki pokazują, iż wypadki śmiertelne zdarzają się coraz częściej na polskich drogach, a tym samym rośnie liczba ofiar śmiertelnych.
Zjawisko jest szczególnie nasilone w okresach ferii zimowych, wakacji oraz dni wolnych ale także podczas zmiennych i nieprzewidywalnych warunków pogodowych.
Każda osoba, szczególnie posiadająca pojazd, powinna wiedzieć, iż ma obowiązek posiadania polisy OC, czyli polisy dotyczącej odpowiedzialności cywilnej. Dzięki niej poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może nie tylko ubiegać się o zwrot kosztów z powodu powstałej szkody rzeczowej, ale także z powodu doznanego uszczerbku na zdrowiu, szczególnie jeśli dojdzie do śmierci uczestnika wypadku komunikacyjnego.
Należy zaznaczyć, iż śmierć osoby bliskiej zalicza się do sytuacji, w której ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty zadośćuczynienia z polisy OC sprawcy, który spowodował wypadek śmiertelny. Poszkodowani, którzy nie chcą zwrócić się do ubezpieczyciela o wypłatę zadośćuczynienia z powodów moralnych czy etycznych pozostają w dużej mierze w błędzie. Tragicznej sytuacji nie należy traktować jako chęci wzbogacenia się, ale pełne uprawnienie do skorzystania z podstawowej formy ochrony, jaką zapewnia wykupiona obowiązkowa polis OC, czyli prościej mówiąc – skorzystanie ze świadczeń odszkodowawczych. Pomimo niechęci i wielu oporów zachęca się, aby zwrócenie się do ubezpieczyciela i skorzystanie ze świadczenia odszkodowawczego nastąpiło najlepiej do kilku miesięcy po wypadku.
Wypadki śmiertelne i śmierć osoby najbliższej zawsze diametralnie zmienia sytuację rodzinną. Zadośćuczynienie jest pewnego rodzaju rekompensatą dla doznanego bólu oraz krzywd psychicznych. Jest także pomocą dla tych, którym pogorszyła się sytuacja życiowa.
Ważną informacją dla poszkodowanej rodziny jest prawo do uzyskania zwrotu kosztów pogrzebu, uzyskania zadośćuczynienia, odszkodowania czy renty. Reguluje to ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz przepisy Kodeksu Cywilnego. Utrata najbliższej osoby, która dodatkowo utrzymywała finansowa rodzinę, może prowadzić do negatywnych skutków psychicznych i fizycznych, dlatego też pomimo oporów przed zwróceniem się do ubezpieczyciela nie należy się wahać i przyjąć należną kwotę finansową, która może przyczynić się do poprawy warunków bytowych po wypadku śmiertelnym.