Codziennie na naszych drogach dochodzi do wielu wypadków i kolizji. Często bywa to wypadek z udziałem dziecka, nierzadko powodowany przez małoletniego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, a także z tego kto ponosi w takiej sytuacji odpowiedzialność za zdarzenie.
Dwie grupy wiekowe małoletnich
Ustawodawca wyróżnia dwie grupy wiekowe odnosząc się do odpowiedzialności cywilnej dzieci. Są to:
- dzieci, które nie ukończyły 13 roku życia,
- dzieci, które ukończyły 13 rok życia.
Dziecko, które nie ukończyło 13 roku życia nie ponosi odpowiedzialności za szkodę przez siebie wyrządzoną, ponieważ ze względu na swój stopień rozwoju psychofizycznego nie potrafi kierować swoim postępowaniem w sposób właściwy. Nie jest ważne czy wydarzył się wypadek z udziałem dziecka, w którym to małoletni nagle wbiegł przed maskę nadjeżdżającego pojazdu czy też wybił szybę kopiąc piłkę. W odniesieniu do dziecka nie można mówić o winie.
Taki stan rzeczy wskazuje, że pełną odpowiedzialność za czyny dziecka bierze jego opiekun. Trzeba zaznaczyć, że opiekunem może być rodzic bądź np. nauczyciel podczas wycieczki szkolnej. Osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem zobowiązana jest do naprawienia szkody chyba, że będzie w stanie udowodnić brak swojej winy.
Druga grupa dzieci, powyżej 13 roku życia rozpatrywana jest w inny sposób. Te osoby posiadają już ograniczoną zdolność do czynności prawnych oraz są w stanie przewidzieć konsekwencje swoich działań dlatego mogą ponosić winę za swoje czyny. Od tej zasady występują wyjątki, gdyż niektóre dzieci rozwijają się wolniej. Jeśli udowodni się, że dziecko w tym wieku mogła być nieświadoma konsekwencji swoich czynów, odpowiedzialność przechodzi na opiekuna.