Każda osoba fizyczna zajmująca się działalnością rolniczą jest zobowiązana do zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników, w skład którego wchodzi również ubezpieczenie budynków rolniczych. Jest to istotna kwestia, gdyż prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z różnymi niebezpieczeństwami m.in. z wypadkami, które skutkują powstaniem szkody na osobie lub szkody majątkowej.
W sytuacji zaistnienia takiego wypadku poszkodowany może dochodzić odszkodowania z KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) lub z ubezpieczenia OC rolnika.
Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie z KRUS
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników (ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r.o ubezpieczeniu społecznym rolników, Dz.U. z 2015 poz. 704) odszkodowanie za wypadek w rolnictwie z KRUS przysługuje rolnikowi jak i pracującym domownikom, którzy są objęci społecznym ubezpieczeniem.
Rolnikiem zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest pełnoletnia osoba fizyczna mieszkająca na terenie RP, która prowadzi osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w ramach posiadanego gospodarstwa rolniczego.
Domownikiem zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest osoba bliska, która:
- ukończyła 16 lat
- mieszka wspólnie z rolnikiem lub zamieszkuje na terenie gospodarstwa rolnego bądź w sąsiedztwie
- pracuje w gospodarstwie rolnym
- nie jest związana żadnym stosunkiem pracy z rolnikiem.
O odszkodowanie może ubiegać się tylko podmiot do tego upoważniony, czyli: ubezpieczony i członkowie rodziny ubezpieczonego.
W przypadku zaistnienia wypadku w gospodarstwie rolnym osoba poszkodowana musi w ciągu 6 miesięcy od zaistnienia szkody zgłosić zdarzenie do KRUS. W pierwszym etapie postępowania wypadkowego należy:
- zgromadzić dokumentację
- zabezpieczyć miejsce zdarzenia
- wskazać świadków.
Następnie sporządza się protokół powypadkowy, w którym opisuje się uwagi i zastrzeżenia. W kolejnym etapie lekarz orzecznicy KRUS ustala wysokość uszczerbku na zdrowiu, na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej. Po wydanej decyzji przez lekarza orzecznika, poszkodowanemu przysługuje odwodnienie do komisji lekarskiej KRUS, które wnosi się w ciągu 14 dni od momentu doręczenia decyzji. Decyzja wydana przez komisję lekarską KRUS jest ostateczna, na podstawie której wypłaca się odszkodowanie. Jednakże strona, która nie zgadza się z decyzją KRUS może złożyć odwołanie do Sądu Rejonowego za pośrednictwem organu wydającego decyzję na mocy w trybie określonym w art. 477⁸ par 2 pkt. 3 k.p.c.
ZNAJDŹ NAS: