Podczas długich weekendów, świąt czy innych dni wolnych liczba pijanych kierowców zatrzymanych przez policję wciąż rośnie. Nie trudno natknąć się na wypadek spowodowany przez nietrzeźwego kierowcę .
Według polskiego prawa odszkodowanie z polisy OC wypłaca ubezpieczyciel osobie poszkodowanej po spowodowaniu wypadku komunikacyjnego przez kierowcę, który był pod wpływem działania alkoholu. Ubezpieczyciel może także wystąpić do sprawcy wypadku o zwrot wypłaconych kosztów poszkodowanemu.
Średnie wypłacane odszkodowanie przez firmę ubezpieczeniową zazwyczaj nie przekraczają kilku tysięcy złotych (5-6 tysięcy), jednak zdarzają się przypadki, gdzie wysokość odszkodowania potrafi wzrosnąć do kwoty gigantycznej wynoszącej nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Należy pamiętać, iż z ubezpieczenia OC opłacane są również szkody osobowe powstałe np. po wypadku samochodowym a poszkodowany może ubiegać się o niżej wymienione roszczenia.
Pierwszym z nich jest zadośćuczynienie pieniężne za krzywdy doznane podczas wypadku. Kolejnym jest zwrot wszystkich kosztów powiązanych z wypadkiem. Zaliczać się do nich mogą koszty opieki medycznej, pobytu w szpitalu, leków czy rehabilitacji. Ostatnim roszczeniem jest renta przyznawana po orzeczeniu całkowitej lub częściowej utraty możliwości zarobkowych.
W przypadku, gdy skutkiem zdarzenia była śmierć poszkodowanego jego rodzina lub osoba uprawniona może ubiegać się o zwrot kosztów związanych z pogrzebem, zadośćuczynienie za doznane krzywdy, odszkodowanie proporcjonalne do poniesionej straty oraz o rentę.
W Polsce rekordowa kwota, która otrzymała rodzina zmarłego poszkodowanego w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę sięgnęła 1,6 mln złotych.
Jak już wcześniej było mówione, z odszkodowania OC przysługuje odszkodowanie za szkody rzeczowe, czyli np. zwrot kosztów związanych ze zniszczeniem pojazdu.
Niezależenie od skutków wypadku, wiąże się on z odpowiedzialnością karną za wypadek spowodowany przez nietrzeźwego kierowcę. Dług nietrzeźwego kierowcy, który musi spłacić, także wobec społeczeństwa, może mieć opłakane skutki. Bardzo prawdopodobne będzie przeprowadzenie egzekucji komorniczej z majątku rodziny lub z comiesięcznej pensji sprawcy wypadku. Jeżeli sprawca pozostaje w związku małżeńskim i we wspólnocie majątkowej, obowiązek spłaty długów ciążył będzie także owego współmałżonka.
Kierowco pamiętaj, że jazda po alkoholu nie popłaca. Tutaj nie chodzi tylko o Twoje życie, ale także o życie niewinnych ludzi.