Wypadki komunikacyjne mają znaczący wpływ na stan pojazdów w nich uczestniczących. Większość kierowców posiada wiedzę, jak wystąpić o odszkodowanie za szkodę powstałą na pojeździe. Mało poszkodowanych występuje, jednak o utratę wartości handlowej pojazdu. Każda kolizja i wypadek ma znaczące przełożenie na późniejszą wartość samochodu. W poniższym artykule przybliżymy, jak uzyskać rekompensatę za zmniejszoną wartość pojazdu po zdarzeniu drogowym.
Pojazd naprawiony, ale wartość już nie ta sama
Naprawienie uszkodzonego pojazdu na skutek wypadku nie rekompensuje całkowicie powstałej szkody na pojeździe. O czym mowa? Na szkodę składają się nie tylko uszkodzenia samochodu, za które odpowiedzialność ponosi Towarzystwo Ubezpieczeniowe, u którego sprawca zdarzenia drogowego wykupił polisę OC. Bardzo istotnym składnikiem szkody na pojeździe jest utrata wartości handlowej pojazdu. Sąd Najwyższy w uchwale z 2001 r. wskazał, że odszkodowanie za uszkodzony pojazd może obejmować oprócz kompleksowej naprawy wyrównanie różnicy między wartością samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie. Nie da się ukryć, że każdy pojazd, który uczestniczył w wypadku i został naprawiony z należytą starannością i tak straci na swojej wartości. SN w swoim postanowieniu nakreślił, że wartość pojazdu bezwypadkowego powinna być ustalona z uwzględnieniem średniej cen za pojazd, gdyż tylko takie wyliczenie pozostaje wiarygodne. Sugerowanie się jednostkową ceną jest bezcelowe, gdyż może ona wynikać z przypadkowych okoliczności. Na mocy przepisu art. 361 § 2 k. c. poszkodowany ma prawo do uzyskania pełnej kompensaty szkody, uwzględniając zmniejszoną wartość rynkową pojazdu po feralnym zdarzeniu.
Zakłady ubezpieczeń nie stosują się do postanowień SN
Nagminną praktyką wielu zakładów ubezpieczeń jest generowanie wyceny szkody na pojeździe niekorzystnej dla poszkodowanego. Niestety jest to bazowanie na nieświadomości poszkodowanych, którzy poprzez niedostateczną wiedzę prawną mogą nie wiedzieć, jaka rekompensata jest im należna. O odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu należy wystąpić bezpośrednio do ubezpieczyciela, który w indywidualny sposób musi przeanalizować każdą szkodę. Należy podkreślić, że wraz z długością użytkowania pojazdu stopień ubytku wartości handlowej systematycznie spada. Nie oznacza to, że do zmniejszenia w cenie nie doszło! Poszkodowani, którzy mają problem z dochodzeniem odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu mogą skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej. Fachowcy ustalą szczegółowo do jakiego uszczerbku w wartości pojazdu na skutek doszło, by następnie wystąpić ze skutecznym wnioskiem o wyrównanie do ubezpieczyciela. Pamiętajmy, że w dochodzeniu odszkodowania istotne są dowody i solidna argumentacja, a składanie wniosku odszkodowawczego bez nich nie ma większego sensu. Osoby, które nie czują się na siłach, by walczyć o należne środki odszkodowawcze powinny oddać sprawę do kancelarii odszkodowawczej. Pomoc prawna w tym zakresie jest bardzo cenna i prowadzi do pomyślnego dla poszkodowanego rozwiązania sprawy.