Zły stan nawierzchni dróg potrafi przyprawić kierowców o prawdziwy zawrót głowy. Duża prędkość pojazdu i spore wgłębienie w drodze może skutkować sporymi uszkodzeniami. Czy poszkodowani mają szansę na rekompensatę pieniężną za powstałe uszkodzenia? Do kogo wystąpić z roszczeniem i jak udokumentować szkodę, by otrzymać godne odszkodowanie?

Odszkodowanie za "dziurę w drodze" od kogo dochodzić?

Poszkodowany kierowca może ze swoim roszczeniem odszkodowawczym wystąpić do zarządcy drogi. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych podmiotem zobowiązanym do wypłaty rekompensaty jest w przypadku dróg krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, dróg wojewódzkich – zarząd województwa, dróg powiatowych – zarząd powiatu, dróg gminnych – prezydent miasta, wójt lub burmistrz. W przypadku autostrad podmiotem wypłacającym odszkodowania jest spółka, której eksploatację drogi powierzono. Gdzie uzyskać informację o zarządcy danej drogi? Dane na temat zarządców każdy poszkodowany może uzyskać na dowolnym komisariacie policji lub w urzędach gmin.

Jak postępować po zdarzeniu, by uzyskać wysokie odszkodowanie?

Zachowanie kierowcy po feralnym zdarzeniu ma ogromny wpływ na dochodzone odszkodowanie. Bardzo istotną kwestią jest udokumentowanie miejsca zdarzenia. Poszkodowany jest zobowiązany dokładnie określić miejsce wypadku: miejscowość, droga, który kilometr trasy. Bezwzględnie należy wykonać zdjęcie uszkodzenia nawierzchni, a także fotografie obejmującą uszkodzony pojazd. Dodatkowo warto mieć też zdjęcia uszkodzonych elementów samochodu. Należy podkreślić, że poszkodowany kierowca nie ma obowiązku wzywania na miejsce zdarzenia policji. Wystarczy, że uda się po zdarzeniu do najbliższej jednostki policji. Wypadek możemy też zgłosić w jednostce straży miejskiej. Bardzo istotne jest uzyskanie notatki opisującej zdarzenie, która będzie stanowić dodatkowy dowód przy dochodzeniu odszkodowania. Przydatnym dowodem mogą się też okazać oświadczenia świadków wypadku, jeśli inni kierowcy widzieli zdarzenie warto zadbać o sporządzenie również takowych dokumentów. Na koniec warto wspomnieć o naprawie pojazdu. Poszkodowany nie powinien do oględzin rzeczoznawcy dokonywać jakichkolwiek napraw. Jeśli jednak takowe poczyni powinien uzyskać oświadczenie obejmujące zakres uszkodzeń i koszt naprawy.

Jak zgłosić szkodę do zarządcy drogi?

Chcąc uzyskać odszkodowanie kierowca zobowiązany jest zgłosić szkodę do zarządcy drogi. Zgodnie z literą prawa podmioty odpowiedzialne za daną trasę nie mają obowiązku nabywania polis ubezpieczeniowych. W wielu przypadkach, jednak posiadają stosowne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Poszkodowany ma wtedy prawo wyboru, czy swoje roszczenie zgłosi bezpośrednio do wskazanego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, czy może do zarządcy drogi, który we własnym zakresie skontaktuje się z ubezpieczycielem.