Polska nie prowadzi oficjalnych statystyk na temat błędów popełnianych w sztuce medycznej. Pomimo braku takich zestawień pomyłki personelu medycznego zdarzają się dość często. Osoba, która doznała uszkodzenia ciała, powikłań po zabiegach czy śmierci może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu błędu medycznego. Warto zwrócić uwagę, że nawet przez złe traktowanie pacjenta przez personel medyczny jego stan zdrowia może ulec pogorszeniu i jest to uznawane za błąd medyczny (tzw. choroby jatrogenne).

Sposoby ubiegania się o odszkodowanie

Każdy poszkodowany do roku od momentu zaistnienia błędu medycznego może zgłosić się do Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Wybierając się do placówki należy zabrać ze sobą: opis przebiegu leczenia oraz wskazać gdzie nastąpił błąd medyczny oraz pełną dokumentację z placówki, w której było się leczonym. Dodatkowym atutem jest posiadanie opinii lekarza zewnętrznego potwierdzającego nieprawidłowość w leczeniu.

Jeśli poszkodowany pacjent jest w bardzo ciężkim stanie lub zmarł wówczas zgłoszenie o błędzie medycznym należy przedłożyć w prokuraturze, która powoła lekarzy opiniujących w tej sprawie.

Prościej jest jeśli błąd medyczny nastąpił w poradni specjalistycznej, placówce przyszpitalnej lub przychodni. Wtedy o odszkodowanie ubiegać można się bezpośrednio w w/w miejscu.

Kwoty odszkodowania za błąd medyczny

Odszkodowanie za błąd medyczny obejmuje zwrot wszystkich kosztów leczenia wynikłych z zaistniałej sytuacji czyli np. zwrotu za lekarstwa, wizyty w szpitalu czy opłat za specjalistyczne badania. Jeśli w wyniku błędu lekarskiego dojdzie do utraty pracy i dalszej niemożności wykonywania zawodu, a także niepełnosprawności poszkodowany może ubiegać się o rentę.

Kto oprócz poszkodowanego może ubiegać się o odszkodowanie

W przypadku śmierci poszkodowanego o odszkodowanie ubiegać się mogą jego bliscy z tytułu pokrycia poniesionych przez nich kosztów leczenia oraz pochówku, a także jeśli na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny osoba której wypłacał pieniądze. Najistotniejsze jest dowiedzenie, że pacjent był poszkodowanym z tytułu błędu medycznego.

ZNAJDŹ NAS:

FACEBOOK