Ubezpieczenie szkolne (NNW- Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) jest nieobowiązkowe jednak nie warto z niego rezygnować. Oczywiste jest, że żadne ubezpieczenie nie uchroni przed wypadkiem, ale gdy już do niego dojdzie jest finansową rekompensatą za poniesioną krzywdę. Świadczenie z odszkodowania pozwoli zapewnić środki na niezbędne leczenie czy rehabilitację.
Ubezpieczenie szkolne - termin zgłaszania szkody
Termin zgłoszenia uszczerbku na zdrowiu jest określany indywidualnie przez ubezpieczyciela. Wszystkie szczegóły zawarte są w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU). Część ubezpieczycieli w swoich dokumentach zawiera informację o "niezwłocznym powiadomieniu ubezpieczyciela" - najczęściej przez niezwłocznie rozumiemy do 7 dni od zdarzenia. Z kolei u innych ubezpieczycieli istnieje możliwość złożenia zgłoszenia po zakończeniu leczenia lub po zakończeniu pewnego etapu leczenia.
Ubezpieczenie szkolne - złożenie zgłoszenia
Uszczerbek na zdrowiu w ramach szkolnego ubezpieczenia NNW można zgłaszać przez telefon (infolinia ubezpieczyciela), przez internet lub osobiście. Preferowane są zgłoszenia listowne ponieważ szkoła posiada odpowiednie formularze. Każde zgłoszenie wymaga udzielenia następujących informacji:
- dane osoby zgłaszającej (potwierdzone dokumentem tożsamości - dowód)
- dane poszkodowanego (potwierdzone dokumentem tożsamości - legitymacja)
- data zdarzenia
- okoliczności zdarzenia
- numer polisy, z której zgłaszamy uszczerbek na zdrowiu
- informacje o przebiegu leczenia i następstw wypadku (np. dowody zapłaty za lekarstwa i wizyty u specjalistów oraz odpowiednia dokumentacja medyczna)
Z dodatkowych informacji ubezpieczyciel może poprosić nas o numer konta bankowego, a w przypadku śmierci dziecka o akt zgonu i dokumenty potwierdzające zajście zdarzenia w wyniku wypadku (przykładowo karta statystyczna zgonu).
Obowiązki ubezpieczonego
Oprócz zgłoszenia się do ubezpieczyciela w odpowiednim terminie, zapewnienia wglądu do dokumentów medycznych do obowiązków ubezpieczonego należy poddanie się natychmiastowemu leczeniu i stosowanie się do zaleceń lekarza, a także podjęcia niezbędnej rehabilitacji w celu zmniejszenia skutków wypadku.