Co to jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków?
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków w skrócie określane jako NWW jest to ubezpieczenie należące do ubezpieczeń osobowych, które w swoim zamierzeniu ma chronić dobra dla człowieka najbardziej cenione, takie jak życie i zdrowie. Nie należy jednak mylić go z ubezpieczeniem na życie. Prawo do świadczenia pieniężnego z ubezpieczenia NWW powstaje po zaistnieniu nieszczęśliwego wypadku odniesionego przez osobę poszkodowaną posiadającą to ubezpieczenie. Przedmiotem ubezpieczenia NWW są następstwa nieszczęśliwego wypadku, bardzo zróżnicowane, indywidualne i zależne od rodzaju wypadku. Następstwem wypadku może być rozstrój zdrowia fizycznego, psychicznego, uszczerbek na zdrowiu a nawet śmierć osoby poszkodowanej. Ogólne pojęcie nieszczęśliwego wypadku nie zostało jasno i dokładnie zdefiniowane w żadnym przepisie prawnym, dlatego też to ubezpieczyciel w swojej umowie ubezpieczenia NWW dookreśla to pojęcie. Należy zatem dokładnie przeczytać umowę i przeanalizować wyszczególnione punkty dotyczące uzyskania świadczenia pieniężnego po nieszczęśliwym wypadku zanim podpiszemy ową umowę.
W doktrynie nieszczęśliwym wypadkiem określa się: „Każde działające z zewnątrz w sposób nagły na ciało ubezpieczonego zdarzenie, w którego bezpośrednim następstwie ubezpieczony niezależnie od swej woli doznał uszkodzenia ciała lub zmarł.” Większość ubezpieczycieli tak określa nieszczęśliwy wypadek: „Nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną pozostające w związku z ruchem pojazdu mechanicznego w następstwie, którego ubezpieczony niezależnie od swojej woli doznał trwałego uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł.”
Trwały uszczerbek na zdrowiu jest to trwałe uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia, powodujący upośledzenie czynności organizmu na skutek wypadku. Uszczerbek trwały jak sama nazwa mówi ogranicza sprawność psychoruchową osoby poszkodowanej do końca życia, jest nieodwracalny w swoich skutkach. Trwałym uszczerbek na zdrowiu może być utrata zdolności poruszania kończynami (tj. trwały paraliż), utrata słuchu czy możliwości porozumiewania się na skutek paraliżu aparatu mowy.
Pojęcie ruchu pojazdu oznacza nie tylko pozostawanie pojazdu w ruchu ale także dotyczy wsiadania lub wysiadania z pojazdu kiedy pozostaje on w stanie spoczynku. Dotyczyć może również załadunku lub wyładunku z pojazdu.