Z każdym rokiem wzrasta liczba osób jeżdżących na rowerze. Oznacza to, że również wzrasta liczba kolizji i wypadków z udziałem rowerzystów. Warto zatem zastanowić się nad ubezpieczeniem, które oferują Zakłady Ubezpieczeniowe. Takie ubezpieczenie daje nam możliwość zabezpieczenia się przed niebezpiecznymi zdarzeniami, szkodami czy kradzieżą roweru.
Rodzaje ubezpieczeń
Zakłady Ubezpieczeniowe poszerzają zakres swoich usług w tym obrębie. Rowerzysta może skorzystać z trzech podstawowych ubezpieczeń:
- Ubezpieczenie od kradzieży Casco
- Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków NNW
- Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rowerzysty
Ubezpieczenie od kradzieży Casco
Polisa Casco chroni przed stratą, która powstała w związku z kradzieżą bądź uszkodzeniem roweru. Oznacza to, że również zamontowane wyposażenie roweru wchodzi w zakres ubezpieczenia. Ochronie podlega rowerzysta, który poniósł szkodę w skutek uszkodzenia, zniszczenia, utraty roweru lub jego wyposażenia. Do przyczyn szkody zaliczamy:
- wypadek,
- rabunek,
- zniszczenie, uszkodzenie przez zjawiska atmosferyczne np. uderzenie piorunu czy powódź,
- związane z akacji ratunkowymi.
Jednakże ubezpieczenie to nie obejmuje kradzieży zwykłej, np. kradzieży roweru z parkingu niestrzeżonego.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków NNW
Ubezpieczenie NNW rowerzystów obejmuje szereg następstw związanych z nieszczęśliwymi wypadkami, w związku z użytkowaniem roweru. Odnosi się to do wypadków, które spowodowały trwały uszczerbek na zdrowiu bądź śmierć ubezpieczonego rowerzysty.
Przez nieszczęśliwy wypadek rozumie się nagłe zdarzenie, które zostało wywołane przyczyną zewnętrzną. Dotyczy to na przykład sytuacji, w której na na jadącego rowerzystę spadnie konar i złamie nogę. W takim przypadku, gdy rowerzysta posiada ważne ubezpieczenie NNW otrzyma odszkodowanie z tytułu procentowego uszczerbku na zdrowiu.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rowerzysty
Ubezpieczenie to gwarantuje pokrycie roszczeń osób trzecich, w związku z powstaniem czynu niedozwolonego. Sprawca - rowerzysta ma obowiązek naprawić szkodę zarówno osobową (potracenie pieszego) i rzeczową (zarysowanie samochodu na parkingu). Ponadto jest chroniony w przypadku szkody, która powstała wskutek rażącego niedbalstwa.
Reasumując rowerzystom przysługuje możliwość wykupienia ubezpieczenia, które ochroni zarówno jego przed nieszczęśliwymi konsekwencjami powstania szkody jak również w związku z zniszczeniem lub uszkodzeniem roweru. Jest to dość ciekawa alternatywa w sytuacji gdy ubezpieczenie, które posiadamy nie obejmuję takich zdarzeń.