Każda osoba fizyczna posiadająca własny samochód jest zobowiązana do wykupienia polisy OC. Natomiast ubezpieczenie autocasco jest dodatkowym ubezpieczeniem, którego nie ma obowiązku wykupywania. Warto jednak zastanowić się nad taką alternatywą w trakcie wyjazdu za granice w związku z wykonywaną pracą, odwiedzinami czy zaplanowanym urlopem.
Czym jest ubezpieczenie autocasco?
Ubezpieczenie autocasco (AC) pokrywa koszty naprawy samochodu, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku, również w sytuacji powstania szkody z winy właściciela. Ubezpieczenie AC dodatkowo może obejmować ochronę przed drobnymi szkodami, jak i powstałych na skutek zjawisk atmosferycznych czy niezależnych od naszej woli (pożar).
Zasięg obowiązywania ubezpieczenia autocasco?
W odróżnieniu od ubezpieczenia OC, ubezpieczenie AC może mieć różny zasięg obowiązywania. W zależności od wybranego wariantu może funkcjonować na terenie Polski lub całej Europy.
Jednakże ubezpieczenie autocasco działające na terenie całej Europy nie musi być jednolite w każdym państwie europejskim. Swym zakresem może różnić się pomiędzy poszczególnymi krajami, gdyż nie ma przepisu prawnego który by nakazywał stosowanie tych samych zasad. Tym samym towarzystwa ubezpieczeniowe mają możliwości oferowania różnorodnych opcji ubezpieczenia AC, zastrzegając na przykład, że na terenie jednego państwa obowiązuje pokrycie kosztów naprawy w związku z kradzieżą, a w innym państwie już nie.
Zakres działania ubezpieczenia autocasco za granicą?
Przed wyjazdem za granicę warto zwrócić uwagę czy obecne ubezpieczenie autocasco obowiązuje w danym kraju i czy jest realizowane w formie pełnej czy ograniczonej i dopiero wówczas zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia.
W sytuacji wypadku lub kolizji za granicą towarzystwa ubezpieczeniowe muszą pokryć koszty zaistniałej szkody. Lecz, w niektórych sytuacjach zastrzegają sobie (zależy to również od wybranego wariantu ubezpieczenia AC) naprawę samochodu na terytorium RP. Natomiast, gdy samochód nie może zostać przetransportowany (jest na stałe unieruchomiony) naprawa może zostać zrealizowana w kraju, w którym dana szkoda powstała ale tylko do kwoty określonej w regulaminie Autocasco.
Ubezpieczony może również dokonać naprawy na własną rękę oczywiście jeżeli szkoda była na tyle poważna, że transport do Polski był niemożliwy. W takim przypadku dobrze mieć dokument potwierdzający naprawę opisany szczegółowo wraz ze zdjęciami i notatką policyjną.