W poprzednim artykule pisaliśmy o wypadkach z udziałem pieszych. Co jednak ma zrobić poszkodowany pieszy, jeżeli sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia? Kto będzie odpowiedzialny za wypłatę odszkodowania osobie poszkodowanej ? Jakie poszkodowany ma prawa?
Jeżeli do wypadku doszło na terenie Polski, sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia, a jego danych osobowych nie da się ustalić, odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowania będzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Gdyby doszło do sytuacji, że dane sprawcy zostaną ustalone już po wypłacie odszkodowania poszkodowanej osobie, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo wysunąć roszczenie zwrotne do sprawcy, w którym żąda zwrotu wszystkich poniesionych kosztów. To samo dotyczy właścicieli pojazdów nie posiadających ważnego ubezpieczenia OC. Roszczenia poszkodowanego zostaną zaspokojone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, odszkodowanie zostanie mu wypłacone, jednakże po ustaleniu sprawcy szkody, będzie on zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów związanych ze spowodowanym wypadkiem. Jeżeli okaże się, że sprawca wypadku nie był właścicielem prowadzonego pojazdu, nie zwolni go to z odpowiedzialności i wina ponoszona będzie solidarnie z właścicielem pojazdu.
Sprawca wypadku musi liczyć się z obowiązkiem spłaty renty dożywotniej osobie, która została w wypadku poszkodowana.
Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe na skutek prowadzenia pojazdu przez kierowcę pozostającego pod wpływem działania alkoholu. Poszkodowany pieszy otrzyma należną rekompensatę od ubezpieczyciela, jednak pijany kierowca musi liczyć się z regresem ubezpieczyciela czyli żądaniem zwrotu wszystkich kosztów niezbędnych na pobyt w szpitalu, leczenie, rehabilitację, specjalistyczny sprzęt medyczny oraz późniejszy długi powrót do zdrowia osoby poszkodowanej.
Jeżeli pieszy pozostawał pod wpływem alkoholu i nawet nieumyślnie wyszedł pod koła jadącego samochodu, ubezpieczyciel ma prawo do odmowy lub zmniejszenia kwoty odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy. Musi być jednak w stu procentach pewne, iż kierowca nie złamał obowiązujących przepisów drogowych.
W przypadku gdy pieszy pozostawał w stanie nietrzeźwości, jednak przechodził przez przejście dla pieszych i zostanie potrącony przez nadjeżdżający samochód, nie będzie to okolicznością łagodzącą dla kierowcy.