Czy wiesz jakie sankcje finansowe grożą kierowcom nie posiadającym ważnego ubezpieczenia OC? Jeśli nie, przeczytaj i dowiedź się więcej!

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Gwarantuje posiadaczowi ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które powstały w wyniku ruchu pojazdu oraz stanowi ochronę przed skutkami finansowymi związanymi ze spowodowanym wypadkiem komunikacyjnym. Charakter obowiązkowy ubezpieczenia polega na tym, iż właściciel pojazdu jest objęty obowiązkiem zawarcia umowy ubezpieczenia, natomiast ubezpieczyciel obowiązkiem przyjęcia oferty osoby ubezpieczającej swoją odpowiedzialność cywilną. To właśnie z ubezpieczenia OC wypłacane jest odszkodowanie dla ofiar wypadków.

Kierowca nie posiadający ubezpieczenia OC jest narażony na różne sankcje prawne. Pierwszą z nich są sankcje finansowe. Brak posiadania dokumentu potwierdzającego posiadanie polisy ubezpieczeniowej naraża kierowcę na otrzymanie mandatu w wysokości 50 złotych. Niewykupienie polisy ubezpieczeniowej skutkuje natomiast znacznie większymi karami finansowymi. Jeżeli pojazd wpisany jest do rejestru pojazdów należy posiadać ważne ubezpieczenie OC. Tłumaczenia, że samochód jest nieużywany lub niesprawny nic w takim przypadku nie pomogą. Kary finansowe uzależnione są od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W 2016 roku kierowcy zapłacą wyższe mandaty z tego tytułu niż w latach poprzednich, a mianowicie: - właściciel samochodu osobowego - do 3,7 tysiąca złotych; - właściciel samochodu ciężarowego – do 5,5 tysiąca złotych; - właściciel innego pojazdu – 620 złotych.

Jeżeli przerwa pomiędzy wykupieniem polisy OC nie będzie krótsza niż 3 dni, kierowca może spodziewać się kary wynoszącej 20 % podstawowej stawki mandatu. Jeżeli pojazd pozostanie nieubezpieczony od 3 do 14 dni, kara wyniesie 50 % najwyższej możliwej kary. Zazwyczaj kara finansowa wynosi więcej niż roczne ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego.

Nasuwa się więc pytanie, dlaczego kierowcy nie chcą ubezpieczać swoich pojazdów?

Badania przeprowadzone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykazują, iż w 40 % przypadków kierowca nie opłacił jednej z rat składki, co doprowadziło do wygaśnięcia ubezpieczenia OC, ponieważ polisa OC nie przedłuża się automatycznie w przypadku nieuregulowania płatności. W 33% przypadków ubezpieczenie OC wygasa z powody zbycia pojazdu, a nowe ubezpieczenie nie jest wykupione przez kolejnego właściciela. Aż w 11 % przypadków nieposiadanie polisy ubezpieczeniowej wiąże się z przekonaniem, iż posiadanie samochodu niesprawnego lub nieużywanego nie zobowiązuje posiadacza do jej wykupienia.

ZNAJDŹ NAS NA FB