Każdego dnia mamy do czynienia z wypadkami drogowymi, które wywołują różnorakie konsekwencję związane z uszczerbkiem na ludzkim zdrowiu lub zniszczenie pojazdu użytkowego. Często naprawa uszkodzonego samochodu przeciąga się w czasie i trwa klika tygodni.
Jednakże przepisy prawa i orzecznictwo Sądu Najwyższego wychodzi naprzeciw osobom poszkodowanym w wyniku kolizji drogowej. Poszkodowany na prawo od ubezpieczyciela sprawcy domagać się naprawy zaistniałej szkody i żądać udostępnienia pojazdu zastępczego o ile jest mu potrzebny do normalnego funkcjonowania. Oznacza to że poszkodowanemu, który odczuwa dyskomfort z powodu poruszania się komunikacją zbiorową przysługuje prawo do wynajęcia samochodu bez względu na to, czy pojazd służy mu w celach prowadzonej działalności gospodarczej czy jest użytkowany w celach prywatnych.
Na jak długo przysługuje samochód zastępczy?
Poszkodowany ma prawo wynająć samochód zastępczy na czas naprawy, czyli od dnia powstania szkody bądź od momentu wstawienia auta do warsztatu, do dnia jego odbioru. Jednakże inna sytuacja ma miejsce w wyniku powstania szkody całkowitej. W takim przypadku poszkodowany może korzystać z samochodu zastępczego do dnia wypłaty odszkodowania.
Z jakiego auta zastępczego może skorzystać poszkodowany?
Przy wyborze auta zastępczego bierze się pod uwagę dwie kwestie:
- Po pierwsze, auto nie może być wyższej klasy niż rozbity samochód.
- Po drugie, stawki wypożyczonego samochodu nie mogą przekraczać średnich stawek na rynku lokalnym.
Zatem dobrze jest wybrać wypożyczalnię, która ma już doświadczenie z wynajmem samochodów zastępczych, ponieważ zajmą się wszystkimi formalności wraz z rozliczaniem się bezpośrednio z zakładami ubezpieczeniowymi.
Warto wiedzieć
Poszkodowany z polisy OC sprawcy może nie tylko domagać się samochodu zastępczego, ma prawo do pokrycia kosztów związanych z holowaniem, dodatkowych wydatków poniesionych z brakiem auta (jak np. kosztu przejazdu taksówki z miejsca wypadku do dom) oraz wydatków związanych z zabezpieczeniem samochodu przed dalszym niszczeniem (jak np. wynajem miejsca parkingowego). Warto zatem przechowywać rachunki i faktury które mają bezpośredni związek z szkodą.