Polskie prawo rozróżnia dwa rodzaje odpowiedzialności w wypadkach w rolnictwie. W razie powstania szkody warto wiedzieć, w której sytuacji aktualnie znajduje się rolnik i co należy zrobić aby uzyskać odszkodowanie.
Jakie rozróżnia się rodzaje odpowiedzialności w wypadkach w rolnictwie?
Ustawodawca rozróżnia:
- odpowiedzialność na zasadzie winy (kodeks cywilny, art. 415),
- odpowiedzialność na zasadzie ryzyka (kodeks cywilny, art. 431, 435).
W obu takich przypadkach poszkodowany powinien udać się w celu roszczenia odszkodowawczego do ubezpieczyciela rolnika.
Odpowiedzialność na zasadzie winy
Jest to podstawowy rodzaj odpowiedzialności rolnika. Jak mówi kodeks cywilny: „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.” (art. 415 k.c.)
W związku z tym, jeżeli wypadek wydarzy się przez zawinione zachowanie rolnika czy też mieszkańców lub pracowników gospodarstwa rolnego bądź ma on związek z posiadaniem przez rolnika takiego gospodarstwa mówi się o pełnej odpowiedzialności rolnika.
Aby móc uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela konieczne jest wykazanie bezpośredniego związku pomiędzy powstaniem szkody na osobie czy mieniu, a faktem posiadania przez rolnika gospodarstwa rolnego. Istotne jest aby wykazać, że szkoda nie miała związku z ewentualną działalnością pozarolniczą prowadzoną w gospodarstwie lub prywatnymi celami rolnika. Takie odszkodowanie przysługuje osobie trzeciej np. gościowi gospodarstwa czy przechodniowi.
Warto zaznaczyć, że ochrona ubezpieczeniowa z OC rolnika ma szeroki i zróżnicowany zakres. Zależy on od rodzaju szkody. W zależności od tego czy szkoda powstała na osobie (tj. uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia czy śmierć) czy w mieniu. W tym pierwszym przypadku zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela rolnika jest bardzo szeroki.
Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka
Ten rodzaj odpowiedzialności również ponosi rolnik jednak jej przesłanki są nieco inne. Jak mówi kodeks cywilny: "prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności" (art. 435 k.c.). W takiej sytuacji poszkodowany nie ma obowiązku wykazania winy rolnika.
Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorstwo zostanie uznane za wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody tylko jeżeli od tych sił zależy ogólne funkcjonowanie całego gospodarstwa i uzyskiwanie dzięki nim wymiernych efektów, a nie tylko ułatwianie pracy. Przykładem takiego zakładu może być mechanicznie obsługiwanie gospodarstwo hodowli drobiu. W związku z tym przepisem niewystarczający jest fakt, że rolnik posiada elektryczną sieczkarnię. W takim przypadku nie zostanie uznana odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny
ZNAJDŹ NAS: