Poszkodowany, który w wyniku wypadku nie ma możliwości powrotu do pracy ma prawo żądać od sprawcy/ubezpieczyciela zwrotu utraconych dochodów za okres, w którym nie mógł wykonywać pracy. Dotyczy to również sytuacji gdy poszkodowany prowadził działalność gospodarczą. Jednakże takie roszczenie nie dotyczy trwałej utraty dochodu w przyszłości. Wówczas poszkodowany może starać się o rentę wyrównawczą.
Podstawy prawne dochodzenia renty wyrównawczej
Artykuł 444 par 2 Kodeksu cywilnego reguluję kwestię dotyczącą podstawy prawnej dochodzenia renty wyrównawczej. Wedle, której jeżeli poszkodowany utracił w całości lub w części zdolność do pracy zarobkowej lub zwiększyły się bądź zmniejszyły się jego potrzeby na przyszłość może żądać od sprawcy naprawienia szkody w postaci renty.
Niniejszy artykuł mówi, iż renta wyrównawcza przysługuje poszkodowanemu w celu naprawienia szkody przyszłej i jest związana z zwiększonymi potrzebami jak i niemożliwością podjęcia pracy zarobkowej w przyszłości.
Przesłanki uzyskania renty wyrównawczej
Do uzyskania przez poszkodowanego renty z tytułu utraconego dochodu muszą zostać spełnione trzy przesłanki:
- uszkodzenie ciała musi mieć charakter trwały jeżeli dotyczy to błędu medycznego,
- poszkodowana osoba musi udowodnić, że doznała całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy,
- bezpośrednią przyczyną niezdolność do pracy zarobkowej poszkodowanego wynika z uszkodzenia ciała w związku z błędem medycznym.
Wysokość renty wyrównawczej
Wysokość renty wyrównawczej ustala się na podstawie różnicy między uzyskiwanymi dochodami poszkodowanego w przyszłości, które mógłby uzyskać, a dochodami które poszkodowany faktycznie uzyskuje.
Do wysokości dochodu, które poszkodowany uzyskiwał przed wypadkiem bierze się pod uwagę:
- wynagrodzenie zasadnicze i pochodne,
- premie i nagrody,
- nadgodziny,
- dodatkowe wynagrodzenie: umowa zlecenie, umowa o dzieło,
- dodatkowe dochody, które poszkodowany uzyskiwał poza wykonywaną pracą.
W sytuacji gdy szkoda powstała w dzieciństwie bądź w trakcie uczęszczania do szkoły/na studiach, a poszkodowany nie miał możliwości podjęcia pracy, wysokość dochodu ustala się na podstawie domniemania iż taki dochód zostałby osiągnięty. Wysokość dochodu wylicza się również na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia GUS.
Warto wiedzieć, że wysokość renty wyrównawczej może się zmienić w zależności od sytuacji poszkodowanego i może się tego domagać zarówno osoba poszkodowana jak i zobowiązana do wypłacenia renty.