Po 1 stycznia 2017 roku osoby, które zdadzą egzamin na prawo jazdy objęte będą już nowymi przepisami.
Pierwszą zmianą będzie obowiązywanie okresu próbnego przez 24 miesiące od daty wydania dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem. Przez ten okres nowi posiadacze uprawnień będą musieli przestrzegać zaostrzonych przepisów drogowych. Przez początkowe 8 miesięcy nowi kierowcy nie będą mogli jeździć z prędkością przekraczającą 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h w terenie niezabudowanym. Na autostradach oraz drogach ekspresowych maksymalna dopuszczalna prędkość wyniesie 100 km/h.
Przez cały okres próbny kierowca będzie mógł dopuścić się popełnienia tylko dwóch wykroczeń. Nadmienić należy, iż starosta będzie miał uprawnienie do wydłużenia okresu próbnego o dodatkowe 24 miesiące w przypadku popełnienia dwóch wykroczeń w czasie obowiązywania podstawowego okresu próbnego. Jeżeli kierowca dopuści się popełnienia trzech lub więcej wykroczeń albo przestępstwa drogowego, starosta zobowiązany jest do cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdem.
Nowi kierowcy obowiązani będą przez pierwsze 8 miesięcy do posiadania naklejki na szybie – zielonego liścia. Odbędą także obowiązkowe płatne szkolenia. Nie będą mogli wykonywać pracy zawodowej jako kierowca ani prowadzić działalności gospodarczej wiążącej się z potrzebą prowadzenia pojazdu.
Między 4 a 8 miesiącem od daty uzyskania uprawnień, każdy kierowca będzie musiał przejść 2 godzinny kurs teoretyczny (m.in. z zakresu problematyki wypadków drogowych) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Między 4 a 8 miesiącem od daty odebrania prawa jazdy kierowcy obowiązani będą do przejścia szkolenie praktycznego w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy.
Wejdą także nowe zasady związane z przekroczeniem limitu 24 punktów karnych. Limit zostanie taki sam, jednak po jego przekroczeniu kierowca będzie musiał: 1) przebyć kurs reedukacyjny, trwający 28 godzin; 2) okazać zaświadczenia od psychologa 3) ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.
Jeżeli kierowca wywiąże się z dwóch pierwszych punktów nie straci uprawnień do kierowania pojazdami , jednak trafi pod dozór starosty na okres 5 lat. W przypadku ponownego przekroczenia limitu 24 punktów karnych, jego uprawnienia do kierowania zostaną cofnięte i będzie musiał ponownie zdawać egzamin.
Powyższe przepisy obowiązywać będą WSZYSTKICH kierowców, także tych, którzy posiadali prawo jazdy na długo przed zmianą przepisów ale je stracili.