Świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych – tak brzmi najnowsza uchwała Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 63/15.
Koszty prywatnego leczenia. Jak było dawniej?
We wcześniejszym orzecznictwie stał na stanowisku, że obowiązek pokrycia wszelkich kosztów realizuje się, jeśli poszkodowany wykaże, iż zastosowanie określonych środków było niezbędne i celowe, i to niezależnie od tego na co go stać (oraz czy przysługuje mu możliwość leczenia w ramach NFZ) — natomiast to strona zobowiązana do naprawienia szkody powinna udowodnić, że koszty leczenia będą pokryte ze środków publicznych (ale nie może wymagać od poszkodowanego wyboru publicznego zakładu opieki zdrowotnej).
Nowa uchwała Sądu Najwyższego. Jakie wprowadza ułatwienia?
W myśl najnowszej uchwały Sądu Najwyższego każdy poszkodowany w wypadku będzie uprawniony do żądania zwrotu z polisy OC sprawcy kosztów leczenia związanych z uzyskaniem świadczenia medycznego u prywatnego lekarza — pod warunkiem oczywiście ich uzasadnienia i celowości (art. 444 par. 1 kc) — zatem ubezpieczyciel nie może oczekiwać w pierwszym rzędzie udania się do poradni NFZ.
Uchwała nie tylko ułatwi dochodzenie roszczeń na drodze przedsądowej i sądowej, lecz także zmieni zapewne podejście do poszkodowanych. Można się spodziewać, że ubezpieczyciele będą starali się organizować tuż po wypadku opiekę medyczną, a potem ewentualną rehabilitację. Oby tylko była to obsługa na poziomie adekwatnym do potrzeb poszkodowanych. Współpraca ubezpieczycieli z klinikami zauważalna jest już teraz top article. Takie działanie opiera się na założeniu, że tańsze jest objęcie poszkodowanego intensywną rehabilitacją i jego powrót do zdrowia niż wypłacanie później wyższych rent lub zadośćuczynień.