Właściciele pojazdów decydujący się na zakup ubezpieczenia autocasco liczą na pełne wsparcie w przypadku zaistnienia szkody. Niestety rzeczywistość rysuje odmienny pogląd na tę polisę, która zawiera wiele wyłączeń od odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W jakich sytuacjach właściciel nie może liczyć na odszkodowanie z AC? Poniżej przedstawiamy kluczowe wyłączenia płynące z polisy autocasco.
Autocasco nie jest remedium na każdą szkodę
Zakup polisy autocasco wiąże się ze znacznymi wydatkami, dlatego właściciele pojazdów nabywając ten rodzaj ubezpieczenia oczekują pomocy w każdej szkodzie. Znaczne rozczarowanie na ich twarzach maluje się kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty roszczeń. Niestety Ogólne Warunki Umowy tzw. OWU naszpikowane są różnego rodzaju wyłączeniami, które znoszą odpowiedzialność ubezpieczyciela w konkretnych sytuacjach. Dla zobrazowania problemu poniżej napiszemy najważniejsze problemy, z którymi borykają się poszkodowani:
- Pozostawienie kluczyków w samochodzie – wielu kierowców wychodząc z samochodu w celu otworzenia garażu, bramy wjazdowej nie gasi silnika, a co za tym idzie pozostawia kluczyki w stacyjce. Niestety nie brakuje przypadków kradzieży pojazdów w opisanych okolicznościach. Znane są przypadki, że złodzieje celowo prowokują kierowcę do opuszczenia pojazdu. Kiedy dojdzie do kradzieży samochodu z kluczykami Towarzystwa Ubezpieczeniowe w większości przypadków odmawiają wypłaty roszczeń odszkodowawczych.
- Niewielkie kolizje drogowe – nabywając polisę autocasco możemy spodziewać się, że polisa uwzględni udział własny nabywcy, która kryje się pod franszyzą integralną. Zazwyczaj opiewa ona na 300-500 zł, a to oznacza, że jeśli szkoda nie przekroczy wpisanej sumy poszkodowany nie otrzyma rekompensaty od ubezpieczyciela.
- Prowadzenie pojazdu pod wpływem używek – to sztampowy zapis w polisach AC. Kiedy kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych używek ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
- Prowadzenie pojazdu przez osobę bez uprawnień – to kolejne bardzo popularne wyłączenie, które znosi odpowiedzialność Towarzystwa Ubezpieczeniowego na wypadek kolizji. Jeśli w czasie zdarzenia pojazd będzie prowadzony przez osobę nie posiadająca uprawnień nie mamy co liczyć na odszkodowanie powypadkowe.
- Złamanie przepisów prawa – o tym wyłączeniu zapomina wielu nabywców AC. Kiedy dochodzi do rażącego złamania przepisów o ruchu drogowym możemy być pewni, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty roszczeń lub ograniczy ich wysokość. Co kryje się pod rażącym niedbalstwem? Przewinienia, które zdarzają się wielu kierowcom m. in. przejazd skrzyżowania na czerwonym świetle, a nawet nadmierna prędkość.
Każdy właściciel nabywający polisę ubezpieczeniową powinien zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy. Dzięki temu możemy się ustrzec wielu absurdalnych wyłączeń. Podpisujmy świadomie polisy ubezpieczeniowe i cieszmy się ze wsparcia ubezpieczyciela na wypadek szkody.