„Podatek Religi”- powrót i nałożenie dodatkowego podatku czy klęska pomysłu?
W ostatnim czasie bardzo szczegółowo rozważane jest nałożenie na składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zwanej inaczej polisą OC dla posiadaczy pojazdów nowego rozwiązania w postaci podatku. Pomysłodawcą projektu był profesor Religa, od którego powstała nazwa „ podatek Religi ”. Pomysł zakłada rozwiązania polegające na przeznaczeniu części składki OC pojazdu na leczenie osób, które zostały poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych.
„Podatek Religi” funkcjonował już w 2008 roku. Wprowadzony został po zatwierdzeniu wniosku złożonego przez ówczesnego ministra zdrowia, profesora Zbigniewa Religę. Polegał on na nałożeniu na firmy ubezpieczeniowe obowiązku oddawania ryczałtowej opłaty w wysokości 12 procent składki z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej do Narodowego Funduszu Zdrowia. Wpłacone pieniądze przeznaczone były na finansowanie kosztów leczenia poszkodowanych w wypadkach drogowych.
Niestety w rzeczywistości okazało się, że tylko część z wpłaconych pieniędzy z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej była przekazywana na leczenie i dysponowana zgodnie z początkowym przeznaczeniem. „ Podatek Religi ” został uznany za nieefektywny w wyniku czego został zniesiony 1 stycznia 2009 roku. Wielu przeciwników podatku podnosiło zarzut dotyczący wzrostu cen składek.
Od roku 2009 nastąpiło wiele zmian szczególnie jeśli chodzi o rynek ubezpieczeniowy. Ubezpieczyciele chcąc zdobyć nowych klientów muszą obniżać ceny, a co za tym idzie składki ubezpieczenia OC zostały obniżane. Dodatkowo łączna wartość wypłacanych odszkodowań rosła z upływem lat. Wielu ubezpieczycieli poniosło z tego tytułu dotkliwe straty w obszarze obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Jak widać, decyzja dotycząca wzrostu cen ubezpieczeń była tylko przeciągnięta w czasie i nie ma możliwości, żeby ceny zostały obniżone.Z powyższych rozważań nasuwa się jedno podstawowe pytanie. Czy prawidłowym rozwiązaniem jest nakładanie dodatkowych składek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej? Przecież opłacanie składek ubezpieczenia OC ma na celu ochronę osób, które zostały poszkodowane wskutek wypadku komunikacyjnego. Należy się więc dobrze zastanowić czy dodatkowe zabezpieczenie jest konieczne rozważając powyższą sytuację oraz czy środki finansowe wpłacane do Narodowego Funduszu Zdrowia przekazane zostaną tym razem do właściwych instytucji?