Opłaty likwidacyjne - co o nich wiesz? Ubezpieczyciele postanawiają od nich odstąpić!
Pod koniec 2014 roku UOKiK zarzucił siedemnastu towarzystwom ubezpieczeniowym, przerzucanie na konsumentów kosztów początkowy zawarcia ubezpieczenia przy wprowadzaniu opłat likwidacyjnych.
W tej chwili już dziewięć ubezpieczycieli zobowiązało się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z nowych wzorców umownych. Do tej pory UOKiK zaakceptował zobowiązania od sześciu firm ubezpieczeniowych: Allianz, Aviva, Nationale Nederlanden, MetLife, PKO Życie i PZU Życie. W tej sytuacji klienci Axa i Europa w razie rozwiązania umowy poniosą dużo niższe koszty, a klienci Pramerica nie poniosą ich wcale. Nowe polisy wyżej wymienionych ubezpieczycieli nie będą już obarczone opłatami likwidacyjnymi.
Axa Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA zobowiązało się do obniżenia opłat pobieranych od klientów posiadających w sumie 39 produktów. Wśród nich znajdują się zarówno polisy o charakterze indywidualnym, jak i grupowym. Ubezpieczyciel oferował je bezpośrednio oraz przez przedstawicieli w postaci banków. W przypadku polis opłacanych składką regularną koszty nie przekroczą 25 proc. zgromadzonych środków, natomiast klienci, którzy zdecydują się na wcześniejsze zakończenie umowy ze składką jednorazową poniosą koszty nie wyższe niż 7,5 proc. Konsumenci otrzymają od Axa życie towarzystwo ubezpieczeń SA przesyłki zawierające odpowiednie aneksy do umów. Oferta zawarcia tych aneksów będzie miała charakter bezterminowy co oznacza, że konsument będzie mógł z niej skorzystać przez cały czas trwania polisy. Informacja o nowych warunkach zostanie również umieszczona na stronie internetowej ubezpieczyciela.
Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa SA zobowiązało się do zmiany umów ubezpieczenia z UFK, które zostały zawarte w oparciu o 46 wzorców umów zakwestionowanych w trakcie postępowania, dotyczących polis o charakterze indywidualnym i grupowym. W przypadku polis opłacanych składką regularną maksymalne opłaty likwidacyjne będą wynosiły 25 proc wartości rachunku. Natomiast konsumenci decydujący się wycofać z ubezpieczeń opłaconych składką jednorazową poniosą koszty nie przekraczające 4 proc. wartości rachunku lub zainwestowanej składki.