Odszkodowania za wypadek w szkole mogą żądać rodzice poszkodowanego ucznia, jeżeli doznał on urazu w placówce edukacyjnej nie tylko w czasie trwania zajęć. Należy tylko wykazać, iż szkoda nastąpiła wskutek zaniedbań oraz placówka nie dopełniła swojego obowiązku jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci.

W przypadku wypadku obowiązek zapewnienia opieki poszkodowanemu uczniowi ma każdy nauczyciel. Ma on również obowiązek niezwłocznego zawiadomienia karetki pogotowia, jeżeli istnieje chociażby małe prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego urazu. Niezwłocznie należy też udzielić pierwszej pomocy i zawiadomić rodziców poszkodowanego dziecka.

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przez dyrektora placówki należy powołać zespół powypadkowy, którego zadaniem jest przeprowadzenie postępowania sprawdzającego, sporządzenia protokołu ze zdarzenia oraz całej dokumentacji związanej z wypadkiem. Czynnościom zawsze przewodniczy pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, chyba że nie ma możliwości jego powołania to społeczny inspektor pracy. Wyniki z postępowania kontrolnego przedstawia się rodzicom poszkodowanego ucznia, chyba że był on pełnoletni, to także jemu. Jeżeli uczeń zmarł na skutek wypadku lub jego stan zdrowia nie pozwala na kontakt z nim, wyniki przestawiane są tylko rodzicom.

Osoby, którym został przestawiony protokół ze zdarzenia mają prawo złożyć zastrzeżenia, pisemne lub ustne, co do jego ustaleń w terminie siedmiu dni od jego przedstawienia. Poszkodowany może dochodzić swoich roszczeń w sądzie powszechnym, takich jak naprawienie szkody, ubieganie się o odszkodowanie za wypadek w szkole lub zadośćuczynienie. Pozew składany jest przez rodziców poszkodowanego ucznia, chyba że jest on pełnoletni to przez niego samego.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli protokół powypadkowy nie wykazał zaniedbań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy przez placówkę edukacyjną, czyli nie zaniedbała ona swoich obowiązków – roszczenie nie przysługuje. Termin dochodzenia roszczeń także jest z góry określony. Zwykły termin ich przedawnienia wynosi 3 lata. Jeżeli jednak wypadek nastąpił z winy nauczyciela, a skutkiem była śmierć ucznia lub jego uszczerbek na zdrowiu – roszczenie przedawnia się z upływem 10 lat.

Pozew należy złożyć do sądu rejonowego albo okręgowego. Wszystko zależy od wysokości odszkodowania lub zadośćuczynienia, o które powód będzie się ubiegał.

Pamiętaj, że odszkodowanie za wypadek w szkole należy się Twojemu dziecku, jednak droga do jego otrzymania nie zawsze jest prosta.