Praca na budowie jest dość niebezpiecznym zajęciem i często zdarzają się wypadki, w których pracownicy doznają ciężkich obrażeń ciała bądź umierają. Gdy dojdzie do wypadku poszkodowana osoba ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

Rodzaje wypadków na placu budowy

Pracownika zazwyczaj dotykają wypadki związane z :

  • prażeniem prądem,
  • upadkiem z wysokości (np. z rusztowania),
  • urazami z użyciem elektronarzędzi,
  • używaniem niebezpiecznych materiałów,
  • używaniem wadliwych narzędzi i sprzętu,
  • używaniem maszyn budowlanych,
  • spadającymi materiałami budowlanymi,
  • ingerencją osób trzecich.

Odpowiedzialność w razie wypadku na placu budowy

W prawie polskim występuje szereg przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, które odnoszą się zarówno do pracowników, osób nadzorujących pracę i pracodawców. Największą odpowiedzialność ponoszą osoby nadzorujące pracę na placu udowy, gdyż to oni oceniają możliwość wystąpienia ryzyka czynności wykonywanych podczas prac. Dbają aby każdy pracownik otrzymał odpowiednie szkolenie, sprzęt i wyposażenie.

Inwestor na podstawie art. 18 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 290 z późn. zm.) ma za obowiązek zorganizować cały proces budowy w oparciu o przepisy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia z uwzględnieniem planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przez kierownika budowy. Tworzenie takiego planu ma charakter obowiązkowy gdy pracochłonność robót przekracza 500 osobodni. Kierownik budowy odpowiada za:

  • organizację budowy,
  • zabezpieczenie terenu,
  • bezpieczeństwo i higienę pracy,
  • zagrożenia bezpieczeństwa na budowie,
  • wstrzymanie robót budowlanych gdy dochodzi do powstania zagrożenia i do zawiadomienia właściwego organy.

Odpowiedzialność za wypadek pracownika na placu budowy będzie zależało od formy zatrudnienia pracownika i od obowiązków inwestora i kierownika budowy w zorganizowaniu procesu budowy. Oznacza to, że inwestor może ponieść odpowiedzialność na podstawie przepisu kodeku pracy, kodeksu cywilnego lub karnego.

Odpowiedzialność inwestora, a zatrudnienie pracownika na umowę o pracę

W sytuacji zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę inwestor ma za obowiązek zgłosić pracownika do ubezpieczenia, w tym opłacać składki ZUS i odprowadzać podatek do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo w razie wypadku przy pracy musi udzielić pierwszej pomocy, ustalić okoliczności i przyczyny wypadku. W takim wypadku pracownikowi przysługuje świadczenie z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadku przy pracy.

Odpowiedzialność inwestora, a zatrudnienie pracownika w podstawie umowy cywilnoprawnej

Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy cywilnoprawnej przysługuje prawo dochodzenia roszczeń w drodze cywilnej. Oznacza to, że poszkodowany pracownik może dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia na podstawie art. 415 Kodeksu Cywilnego z tytułu czynu niedozwolonego. Do czynu niedozwolonego może przyczynić się zarówno inwestor jak i kierownik budowy lub inny uczestnik budowy. Wówczas osoba poszkodowana musi udowodnić, że szkoda powstał z winy sprawcy a pomiędzy winą sprawcy a powstałą szkodą istnienia związek przyczynowy. Dodatkowo pracownik może powołać się na art. 471 Kodeksu Cywilnego, regulujący kwestię nienależytego wykonania obowiązku przez inwestora, które spowodowało powstanie szody. Jednakże w tym przypadku nie może dochodzić odszkodowania od kierownika budowy, gdyż zgodnie z art. 474 Kodeksu Cywilnego to inwestor ponosi całkowita odpowiedzialność.

Odpowiedzialność karna

Pracodawca, który nie odprowadza składek ZUS ponosi odpowiedzialność karną. Odpowiedzialność karną ponosi również inwestor i kierownik budowy za narażenie pracownika na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

ZNAJDŹ NAS:

FACEBOOK