Jak mówią statystyki KRUS, w pierwszym kwartale 2016 roku doszło do 4 659 wypadków na roli. To pokazuje, że grupa zawodowa jaką są rolnicy jest silnie narażona na szkody i wypadki przy pracy. Dowiedz się jak uzyskać odszkodowanie za wypadek na roli.
Jak pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów każdy właściciel gospodarstwa rolnego jest zobowiązany do tego, aby wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika. Jest nim objęty zarówno rolnik, jak również osoby trzecie, pracujące w gospodarstwie rolnym. Do pracowników zaliczają się osoby mieszkające na terenie gospodarstwa oraz takie, które pracują na zlecenie rolnika.
Odszkodowanie za wypadek na roli – kroki
Jeśli jesteśmy ofiarą wypadku na roli, podstawowym krokiem jaki musimy wykonać aby uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia rolnika jest udowodnienie winy rolnika bądź jego zaniedbania. W tym celu należy więc sporządzić notatkę, szczegółowo opisując całe zdarzenie. Na takiej notatce musi znaleźć się podpis osoby poszkodowanej oraz sprawcy wypadku. Jeżeli w pobliżu byli świadkowie, należy spisać ich dane kontaktowe i również załączyć je do sporządzonej notatki.
Rekompensatę może również uzyskać sam rolnik, jednak tylko w sytuacji gdy szkoda została wyrządzona przez osobę trzecią, pracującą w gospodarstwie rolnym. Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC w takim przypadku obejmuje tylko roszczenia związanie z uszkodzeniem ciała, takie jak wypłata zadośćuczynienia lub zwrot kosztów poniesionych na leczenie. W tym przypadku poszkodowany musi przedstawić dokumentację medyczną z procesu leczenia. Aby uzyskać pełną, adekwatną kwotę odszkodowania do poniesionych kosztów należy zachować wszelkie rachunki i faktury, które dokumentują poniesione na leczenie koszty.
Czas oczekiwania na odszkodowanie
Po zgłoszeniu szkody zakład ubezpieczeń ma prawnie określony czas na wypłatę odszkodowania. W przypadku OC rolnika jest to 30 dni od momentu, w którym zawiadomiliśmy zakład o wypadku. Jeśli zaistnieje konieczność wyjaśnienia czy doprecyzowania okoliczności zdarzenia, termin ten może wydłużyć się maksymalnie do 90 dni.
Jeżeli firma ubezpieczeniowa nie wypłaci rekompensaty terminowo, poszkodowany może domagać się wypłaty odsetek na podstawie art. 481 k.c. (Dz.U.2016.0.380 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny).
ZNAJDŹ NAS: